Nie masz sił, czasu oraz dostatecznej wiedzy, aby walczyć samodzielnie z ubezpieczycielem o wypłatę należnego Ci odszkodowania? Dowiedz się, jak znaleźć profesjonalną pomoc.

Pomoc w uzyskaniu odszkodowania - na co możesz liczyć?

W ramach pomocy w uzyskiwaniu odszkodowania możesz liczyć na pełne wsparcie i kompleksową pomoc specjalistów na każdym etapie sprawy. Z usługi firmy odszkodowawczej szczególnie warto skorzystać w przypadku ubiegania się o odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu (szkoda niemajątkowa). Postępowanie jest bardziej skomplikowane, niż w sytuacji ubiegania się o roszczenie z tytułu szkody na pojeździe (szkoda majątkowa). Nie zmienia to jednak faktu, że prawie każde świadczenie po wypadku to niestety zaniżone odszkodowanie z OC, przez co osoby poszkodowane muszą się starać o dopłatę w przypadku szkody w pojeździe lub wchodzić na drogę sądową w przypadku szkody osobowej.

Szkody majątkoweSzkody niemajątkowe
szkoda rzeczowa uszkodzenie ciała, rozstrój zdrowia, śmierć osoby bliskiej
wysokość świadczenia ustalana na podstawie kosztorysu, faktur, rachunków, paragonówustalając wysokość świadczenia brany jest pod uwagę rozmiar cierpień fizycznych i psychicznych
suma gwarancyjna OC w 2022: 1 050 000 euro suma gwarancyjna OC w 2022: 5 210 000 euro
poradnik dla kierowcy

Bezpłatna analiza sprawy

Większość firm odszkodowawczych bezpłatnie wykonuje wstępną analizę dokumentacji. Na tym etapie ma miejsce weryfikacja, czy danej osobie należy się odszkodowanie lub inne świadczenia np. zadośćuczynienie za doznaną krzywdę. To bardzo istotne, bowiem wielu poszkodowanych często nie ma pojęcia co mu się należy od ubezpieczyciela.

Na podstawie przedstawionych dokumentów eksperci określają także wysokość roszczeń odszkodowawczych. Najwięcej problemów sprawia osobom poszkodowanym określenie kwoty zadośćuczynienia, na wysokość której wpływ ma wiele czynników. Warto skorzystać z pomocy specjalisty, który ma odpowiednią wiedzę oraz doświadczenie w ustalaniu kwoty należnych świadczeń.

Z takiej analizy można skorzystać nawet, jeśli jako poszkodowany już zacząłeś ubiegać się o przyznanie odszkodowania za wypadek. Weryfikacja sprawy jest w większości przypadków bezpłatna i niezobowiązująca.

Pomoc może Ci się też przydać w przypadku szkody na pojeździe. Dobrym rozwiązaniem będzie dopłata do odszkodowania, którą możesz dostać nawet w ciągu kilku dni po bezpłatnej analizie kosztorysu.

poradnik dla kierowcy

Do firmy specjalizującej się w odzyskiwaniu odszkodowań warto się zgłosić również wtedy, gdy nie wiesz do kogo zwrócić się o wypłatę świadczenia. Wówczas otrzymasz pomoc w ustaleniu, tego jaki podmiot jest odpowiedzialny za wypłatę odszkodowania. Jeśli sprawca wypadku nie posiadał ważnej polisy ubezpieczeniowej, to firma odszkodowawcza poinstruuje Cię, co w takiej sytuacji należy zrobić.

Gromadzenie i przygotowanie dokumentacji

Dobra firmy odzyskujące odszkodowania wskażą Ci także, jakie dokumenty będą niezbędne do otrzymania świadczeń od zakładu ubezpieczeń. Przykładowo ustali, że do uzyskania wyższego odszkodowania pomocna będzie opinia psychologiczna. Ponadto profesjonalny pełnomocnik zapewne zaoferuje pomoc w uzyskaniu dodatkowych dokumentów.

Sporządzenie pisma do ubezpieczyciela

Aby uzyskać odszkodowanie czy zadośćuczynienie od ubezpieczyciela należy skierować do niego odpowiednie pismo. Zostawiając jego sporządzenie ekspertom masz pewność, że spełnia on wszelkie wymogi formalne. Jaka jest różnica – zadośćuczynienie a odszkodowanie? Odszkodowanie to zwrot kosztów, a zadośćuczynienie to rekompensata za ból i cierpienie.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że to na Tobie jako osobie poszkodowanej leży obowiązek udowodnienia szkody, a także związku przyczynowo-skutkowego.

Negocjacje z ubezpieczycielem

Specjaliści poprowadzą także rozmowy negocjacyjne z towarzystwem ubezpieczeniowym. Doświadczony pełnomocnik wie, jak je przeprowadzić.

Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela

Ubezpieczyciel odmówił przyznania świadczenia? Masz prawo złożyć odwołanie. Firma odszkodowawcza przygotuje odpowiednie pismo i poprowadzi cały proces reklamacyjny.

Sprawa w sądzie o odszkodowanie

Niestety zdarza się, że poszkodowanemu nie pozostaje nic innego, jak walczyć z ubezpieczycielem w sądzie. Samodzielne procesowanie się na sali sądowej z ogromną firmą, jaką niewątpliwie jest towarzystwo ubezpieczeniowe, nie jest najlepszym pomysłem. Za ubezpieczycielem zapewne będzie stać cały sztab prawników. Zapewne wyspecjalizowanych w tego rodzaju sprawach.

Jak wybrać odpowiednią firmę odszkodowawczą?

Pomoc w dochodzeniu odszkodowania świadczy wiele firm oraz kancelarii. Wybranie dobrego pełnomocnika bywa nie lada wyzwaniem. Jedynym wyznacznikiem nie może być honorarium.

Kluczem do uzyskania wysokiego odszkodowania jest wybranie odpowiedniej firmy odszkodowawczej. Zanim podpiszesz umowę na pełnomocnictwo sprawdź, czy firma jest wiarygodna. Można to zrobić sprawdzając nasz ranking firm odszkodowawczych.

Ranking powstał z myślą o osobach poszkodowanych w wypadkach, którzy szukają firmy czy kancelarii odszkodowawczej. Zbierane są wszystkie opinie z miejsc, w których najczęściej klienci zostawiają swoje oceny o wykonanej przez daną firmę usłudze.

Chodzi tutaj o Google Moja Firma, portal społecznościowy Facebook oraz największą bazę przedsiębiorstw, czyli Panoramę Firm. Na tej podstawie “wystawiana” jest ocena końcowa, która decyduje o kolejności firm na liście.

Dlaczego warto powierzyć sprawę profesjonalistom?

Powodów, dla których warto skorzystać z pomocy specjalistów ds. odszkodowań jest co najmniej kilka. Wiele osób myśli, że pełnomocnika warto mieć tylko w przypadku bardziej skomplikowanych spraw. Tymczasem jak pokazuje praktyka, pomoc profesjonalisty jest konieczna w razie dochodzenia odszkodowania za nawet niewielkie urazy.

  • brak specjalistycznej wiedzy może Cię sporo kosztować

Niewiele osób poszkodowanych w wypadkach ma wystarczającą wiedzę, aby samodzielnie walczyć z ubezpieczycielem o należne świadczenia. Jest ona niezbędna, aby nie tylko poprawnie napisać wniosek o odszkodowanie. Ponadto we wniosku należy wskazać konkretną kwotę roszczenia. Dodatkowo, należy wiedzieć, jakie załączyć dokumenty.

Większość osób, które ucierpiały w wypadku jest przekonanych, że wystarczy zgłosić szkodę do firmy ubezpieczeniowej, a ta wypłaci należne odszkodowanie za wypadek. Niestety na takim samodzielnym trybie można sporo stracić. Po pierwsze, ubezpieczyciel zapewne nie wypłaci odszkodowania w odpowiedniej wysokości. Po drugie, nawet nie poinformuje, że dana osoba może wnioskować o inne świadczenia. Dobrym przykładem jest tutaj np. wypadek na chodniku, podczas którego nastąpiło skręcenie i naderwanie stawu skokowego. Odszkodowanie oczywiście należy się w takiej sytuacji, jeśli chodnik był oblodzony.

  • ubezpieczyciele często odrzucają samodzielnie składane reklamacje

Bardzo często postępowanie reklamacyjne, które inicjują samodzielnie poszkodowani kończy się odrzuceniem odwołania od decyzji ubezpieczyciela. Wówczas poszkodowanemu nie pozostaje nic innego, jak walczyć na drodze sądowej lub odpuścić. Specjalista ds. odszkodowań zapewne przygotuje skuteczne pismo reklamacyjne.

  • trudna komunikacja z towarzystwem ubezpieczeniowym

Ubezpieczyciele zazwyczaj w korespondencji związanej z procesem odszkodowawczym posługują się prawniczym, niezrozumiałym językiem. Takie urzędnicze pismo nie stanowi natomiast żadnego problemu dla pracownika firmy odszkodowawczej.

O pomoc do firmy odszkodowawczej warto się zgłosić w przypadku starania się o m.in. odszkodowania powypadkowe (odszkodowanie za wypadek komunikacyjny), za wypadek w pracy, wypadek w rolnictwie, odszkodowanie za śmierć bliskiej osoby czy za błędy medyczne, a nawet odszkodowanie za poślizgnięcie.

Przykładowa sytuacja

Jakub od kilku miesięcy borykał się z konsekwencjami wypadku, które zmuszały go do regularnych wyjazdów do placówek medycznych. Sprawca wypadku był znany poszkodowanemu, ale nie ten nie mógł uzyskać świadczeń od jego ubezpieczyciela.

Jakub zgłosił się do kancelarii odszkodowawczej z naszego rankingu, zachęcony tym, że płatność za usługi miała nastąpić dopiero po uzyskaniu przez niego świadczeń.

Poszkodowany otrzymał pomoc w uzyskaniu odszkodowania, o które walczył z zakładem ubezpieczeń. Pracownicy kancelarii działali w imieniu poszkodowanego na każdym etapie postępowania, a odszkodowanie powypadkowe, które otrzymał Jakub było dla niego satysfakcjonujące i pozwoliło na pokrycie nie tylko kosztów, ale również na zadośćuczynienie za doznane przez niego szkody fizyczne i psychiczne spowodowane przez smagnięcie biczem.

Podsumowanie:

  • W ramach pomocy firmy odszkodowawczej możesz liczyć m.in. na bezpłatną analizę sprawy, prowadzenie korespondencji i negocjacji z ubezpieczycielem, czyli na pomoc w uzyskaniu odszkodowania komunikacyjnego z OC sprawcy.
  • Wybierając swojego pełnomocnika, zwróć uwagę na opinie o jego usługach.
  • Sprawę o odszkodowanie warto powierzyć specjaliście – nawet w przypadku niewielkiego uszczerbku na zdrowiu.
  • Pomoc prawna nie jest darmowa, ale opłaca się, bo pozwala uzyskać najwyższe świadczenia.
Łukasz Adamczyk

Łukasz Adamczyk

Ukończył studia prawnicze 2016 roku na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W latach 2016-2019 odbył aplikację adwokacką przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Poznaniu. W 2020 roku zdał egzamin adwokacki oraz został wpisany na listę adwokatów jako członek Wielkopolskiej Izby Adwokackiej w Poznaniu. Sprawami odszkodowawczymi zajmuje się już od 2016 roku. W 2020 roku założył Kancelarię Adwokacką Adwokat Łukasz Adamczyk.