Miałeś wypadek, a kwota odszkodowania jest bardzo niska? Prawdopodobnie Twój ubezpieczyciel nieprawidłowo przeanalizował kosztorys naprawy na podstawie którego wyliczył otrzymaną przez Ciebie sumę. Sprawdź, jak możesz dostać więcej dzięki dopłacie do odszkodowania.

Dopłata do odszkodowania - komu i kiedy się należy?

Wyobraź sobie, że jakiś czas temu miałeś wypadek i otrzymałeś od ubezpieczyciela odszkodowanie. W międzyczasie oddałeś uszkodzony podczas wypadku samochód do warsztatu. Kiedy pojechałeś go odebrać okazało się, że należność za naprawy jest trzykrotnie większa niż kwota, którą dostałeś z odszkodowania. W takiej sytuacji istnieje przypuszczenie, że ubezpieczyciel mocno zaniżył wypłaconą Ci kwotę i możesz ubiegać się o dopłatę do odszkodowania. Rozważ pomoc w uzyskaniu odszkodowania, które oferują firmy odszkodowawcze.

Dopłata do odszkodowania przysługuje osobie, która w wyniku stłuczki lub wypadku samochodowego otrzymała odszkodowanie z polisy OC lub AC w kwocie, która nie pokrywa kosztów naprawy pojazdu.

ile masz czasu aby ubiegać się o dopłatę do odszkodowania

O dopłatę do odszkodowania możesz wnioskować kiedy:

 • według Ciebie wypłacona kwota jest za niska,
 • od decyzji TU nie minęły jeszcze 3 lata,
 • odszkodowanie naliczono na podstawie kosztorysu, w którym wystąpiły nieprawidłowości,
 • nie zawarłeś z ubezpieczycielem ugody,

a także

 • przed i po naprawie samochodu.

Co ciekawe - aby ubiegać się o dopłatę do odszkodowania nie trzeba podawać żadnych przyczyn, mogą się o nią starać również osoby, które po wypadku sprzedały samochód. Istotne jest to, że były właścicielami pojazdu w momencie zdarzenia. Ponadto nieważne jest czy sprawa dotyczy szkody częściowej, czy szkody całkowitej.

poszkodowani twierdzą że po otrzymaniu odszkodowania nie należy im się dopłata

Jeśli poszkodowanemu pomimo wszystko uda się zebrać oraz sprawdzić potrzebne dokumenty i złożyć odwołanie - najprawdopodobniej spotka się z odmową. Pozostaje wniesienie sprawy do sądu, co dla wielu osób jest zbyt stresującym i trudnym zadaniem. Co zrobić w takiej sytuacji? Najlepiej zebrać potrzebne dokumenty i skorzystać z pomocy profesjonalistów.

dokumenty potrzebne do otrzymania dopłaty

Dopłata do odszkodowania - potrzebne dokumenty

Aby ubiegać się o dopłatę i odzyskać swoje pieniądze bez niepotrzebnych kosztów i wizyt w sali sądowej musisz przesłać do firmy odszkodowawczej dokumenty związane z likwidacją szkody. Należą do nich przede wszystkim:

 1. kosztorys sporządzony przez rzeczoznawcę:
 • wybranego przez ubezpieczyciela,
 • niezależnego - wybranego przez Ciebie

lub

 • wycena warsztatu samochodowego.
 1. decyzja w TU w sprawie wysokości odszkodowania.

Ponadto potrzebne będą Ci dokumenty związane bezpośrednio z wypadkiem, czyli przede wszystkim:

opis okoliczności zdarzenia.

Jak dostać dopłatę do odszkodowania?

Jeśli chcesz starać się o dopłatę do odszkodowania, doskonałym wyborem będą kancelarie odszkodowawcze lub firmy odszkodowawcze. Jeśli zdecydujesz się skorzystać z takiej pomocy, wystarczy, że wypełnisz poniższy formularz.

Nasi specjaliści skontaktują się z Tobą, a następnie zupełnie za darmo przeanalizują Twój kosztorys i oszacują, czy i jak wysoką dopłatę możesz otrzymać. Jeśli decyzja będzie dla Ciebie pozytywna, zaproponują Ci odkup szkody. Gdy zdecydujesz się na sprzedaż szkody OC, sporządzą odpowiednią umowę i wypłacą Ci pieniądze w ciągu kilku dni.

W momencie zaakceptowania przez Ciebie warunków i podpisania umowy kończą się wszystkie Twoje problemy z ubezpieczycielem oraz zaniżonym odszkodowaniem. Możesz w pełni cieszyć się wypłaconą przez nas sumą.

Ubezpieczyciel zaniżył odszkodowanie - dlaczego?

Jeśli chodzi o temat odszkodowań, jednym z podstawowych pytań jest to dlaczego ubezpieczyciele tak często zaniżają odszkodowanie. Towarzystwa ubezpieczeniowe wyceniają szkodę wykorzystując kosztorys naprawy samochodu. Możesz być jednak niemal pewien, że jego analiza będzie dla Ciebie niekorzystna i otrzymasz zaniżone odszkodowanie.

aż 90% odszkodowań jest zaniżonych

Aby zmniejszyć kwotę odszkodowania TU stosują m.in. metody takie jak:

 • uwzględnianie w kosztorysie części nieoryginalnych,
 • przy szkodzie całkowitej - zawyżanie wartości wraku,
 • zaniżanie wartości rynkowej uszkodzonego samochodu,

Ubezpieczyciele doskonale wiedzą, że po wypłacie zaniżonego odszkodowania (do rozpoczęcia procesu wypłaty odszkodowania niezbędna jest dyspozycja wypłaty odszkodowania) niewiele osób decyduje się na odwołanie od ich decyzji i chętnie to wykorzystują. Ich klienci często nie mają pojęcia, na jakiej podstawie ubezpieczyciel wypłacił im tę konkretną sumę. A nawet jeśli - samodzielna analiza kosztorysu nie jest zadaniem łatwym, natomiast zatrudnienie rzeczoznawcy sporo kosztuje.

Podsumowanie

 1. Dopłata do odszkodowania przysługuje osobie, która w wyniku stłuczki lub wypadku samochodowego otrzymała zaniżone odszkodowanie z polisy OC lub AC.
 2. Pomimo wytycznych Komisji Nadzoru Finansowego aż 90% odszkodowań jest zaniżonych.
 3. Wycena szkody odbywa się na zasadzie analizy kosztorysu naprawy samochodu.
 4. Idealnym rozwiązaniem, aby dostać dopłatę do odszkodowania jest skorzystanie z usług firmy odszkodowawczej.
 5. Pieniądze możesz dostać na konto już w ciągu kilku dni - bez czekania na wynik negocjacji.
 6. Ubezpieczyciele chętnie wykorzystują niewiedzę poszkodowanych i wypłacają zaniżone odszkodowania.

Źródła

helpfind.pl

totwojakasa.pl

knf.gov.pl

Łukasz Adamczyk

Łukasz Adamczyk

Ukończył studia prawnicze 2016 roku na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W latach 2016-2019 odbył aplikację adwokacką przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Poznaniu. W 2020 roku zdał egzamin adwokacki oraz został wpisany na listę adwokatów jako członek Wielkopolskiej Izby Adwokackiej w Poznaniu. Sprawami odszkodowawczymi zajmuje się już od 2016 roku. W 2020 roku założył Kancelarię Adwokacką Adwokat Łukasz Adamczyk.