Kosztorys naprawy samochodu może być dla Ciebie trudny do odczytania. Z tego artykułu dowiesz się, jak odszukać w nim zaniżenia, które mogło zastosować towarzystwo ubezpieczeniowe. Porównamy też metodą kosztorysową do naprawy samochodu w ASO w ramach szkody AC. Podpowiadamy, jak zadbać, aby ubezpieczyciel przyznał Ci odszkodowanie w uczciwej kwocie.

Kosztorys naprawy samochodu – dlaczego prawie zawsze zawiera zaniżenia?

Niestety prawie każdy kosztorys naprawy pojazdu zawiera spore zaniżenia. Przygotowany kosztorys będzie sporządzony przez ubezpieczyciela na podstawie oględzin pojazdu lub na podstawie przesłanych przez Ciebie zdjęć pojazdu.

Wiele zaniżeń wynika z tego, że likwidacja odbyła się tylko na podstawie zdjęć. Nie oznacza to oczywiście, że w kosztorys sporządzonych na podstawie oględzin nie będzie zaniżeń. Różnica polega głównie na tym, że w likwidator odnajdzie wszystkie uszkodzenia podczas oględzin na miejscu, a na zdjęciach mógłby ich nie zauważyć.

Jeśli chcesz, żeby likwidator szkody z towarzystwa ubezpieczeniowego obejrzał uszkodzenia pojazdu, to trzeba będzie wysłać do TU odpowiednią prośbę. Ubezpieczyciel ma oczywiście obowiązek się do niej przychylić, więc masz gwarancję tego, że likwidator przyjedzie i obejrzy uszkodzenia. Czy to lepsze rozwiązanie niż likwidacja na podstawie zdjęć? Tak, w większości przypadków zdecydowanie tak.

Pamiętaj, że odszkodowanie ma Ci pozwolić na naprawę auta, konkretnie na naprawę do takiego stanu, w jakim było Twoje auto przed wypadkiem. Niestety w standardowym procesie likwidacji szkody nie masz co liczyć na taki obrót spraw. Musisz wziąć sprawę we własne ręce, żeby uzyskać odszkodowanie w takiej kwocie, jaka Ci się rzeczywiście należy.

poradnik dla kierowcy

Jakie elementy powinien zawierać kosztorys naprawy samochodu?

Wycena naprawy samochodu to dokument, który musi spełniać odpowiednie wymogi. Co konkretnie musi zawrzeć towarzystwo ubezpieczeniowe w kosztorysie?

  1. Dane uszkodzonego pojazdu: numer rejestracyjny, model, markę, rok produkcji i przebieg.
  2. Lista wszystkich wykonanych napraw, wraz z oznaczeniami czynności i ceną.
  3. Lista części, ich oznaczenia oraz ceny.
  4. Całościowy koszt naprawy pojazdu.

Ubezpieczyciele bardzo często zaniżają wycenę podzespołów wymaganych do przeprowadzenia naprawy, zastępując w nim części oryginalne zamiennikami. Jeśli w samochodzie były wcześniej części oryginalne, to oczywiście takie działanie jest niezgodne z zasadami uczciwej praktyki ubezpieczeniowej i orzecznictwem sądowym.

Wycena naprawy samochodu musi być sporządzona tak, abyś mógł doprowadzić samochód do stanu sprzed wypadku, korzystając tylko i wyłącznie z kwoty, którą wypłacił Ci ubezpieczyciel tytułem odszkodowania.

Naprawa samochodu z OC sprawcy a koszty zawarte w kosztorysie

Wycena naprawy samochodu jest przeprowadzana przez ubezpieczyciela w taki sposób, że prawdopodobnie będziesz w stanie przeprowadzić naprawę pojazdu za kwotę wskazaną w kosztorysie. Niestety byłaby to naprawa na częściach nieoryginalnych, a to już wyklucza ustawowe „przywrócenie samochodu do stanu poprzedniego”.

Towarzystwa ubezpieczeniowe mocno zaniżają też stawki za robociznę, uwzględniają rabaty na zakup części (w rzeczywistości nie dostaniesz takich rabatów) i pomijają niektóre szkody.

Likwidacja szkody i zarazem wycena naprawy pojazdu powinny być przeprowadzone rzetelnie, tak aby samochód został doprowadzony do stanu poprzedniego.

Kosztorys naprawy samochodu wzór – przykładowy kosztorys z omówieniem

kosztorys naprawy samochodu

W pierwszej sekcji znajdziesz podstawowe informacje, takie jak dane firmy naprawczej (w przypadku AC), dane pojazdu, a także rodzaj i numer szkody. W tej sekcji nie znajdziesz żadnych zaniżeń, bo nie ma tu żadnych kosztów.

kosztorys naprawy

W drugiej części kosztorysu możesz się doszukać sporych zaniżeń. Jak je rozpoznać? Zwróć szczególną uwagę na cenę netto za roboczogodzinę fachowca. W przypadku powyższego kosztorysu stawka za roboczogodzinę jest w porządku.

Pochyl się nad otrzymanym kosztorysem naprawy pojazdu i zwróć uwagę, czy wycena roboczogodzin jest w normie. Jeśli kwota będzie niższa niż 120 zł za roboczogodzinę, to prawdopodobnie została zaniżona.

Oczywiście sama stawka za roboczogodzinę to nie wszystko, bo równie istotna jest liczba jednostek czasowych, które towarzystwo ubezpieczeniowe przyporządkowało do konkretnej czynności naprawczej. Jeśli tych roboczogodzin będzie za mało, to bardzo mocno wpłynie to na końcową kwotę odszkodowania.

kosztorys naprawy samochodu wzór

W następnej części kosztorysu znajdziesz wszelkie informacje o lakierowaniu pojazdu, jeśli było ono konieczne. To osobna kategoria, ponieważ koszty lakierowania to dosyć skomplikowany temat. Towarzystwo ubezpieczeniowe musi wziąć pod uwagę również takie koszty, jak np. przygotowanie do lakierowania. Do tego dochodzi też oczywiście koszt materiału lakierniczego i koszt samego lakierowania. Dwa elementy dotyczące robocizny i jeden dotyczący materiału.

Bardzo duże znaczenie ma to, jaki lakier zastosowano w danym samochodzie. Jeśli jest to bardzo specyficzny lakier, np. dwuwarstwowy metallic, to naprawa będzie oczywiście droższa niż w przypadku zwykłego lakieru.

wycena naprawy samochodu wzór

Części zamienne to ten fragment kosztorysu, który najprawdopodobniej będzie dla Ciebie bardzo niezrozumiały. Znajdziesz tutaj kody części – konkretnie są to kody wg programu eksperckiego Audatex, z którego korzystają towarzystwa ubezpieczeniowe. Ta część nie ma dla Ciebie większego znaczenia, ale warto się przyjrzeć kolumnie „określenie’. To właśnie w niej znajdziesz najbardziej istotne informacje. Obok nazwy części ubezpieczyciel ma obowiązek wpisać również symbol. Ten symbol jest informacją odnośnie tego, czy dana część jest oryginalna czy też jest zamiennikiem. Znajdziesz także informację o jakości zamiennika.

O – część oryginalna, dystrybuowana w pudełku z logo producenta pojazdu,

Q – część oryginalna, dystrybuowana w pudełku producenta części,

P – części od niezależnego producenta, mogą mieć certyfikat, ale nie muszą. Oznaczenia z literą P w kolejności od najlepszej jakości: P, PT, PC, PJ.

Ceny części również na niewiele Ci się zdadzą, dlatego przede wszystkim sprawdź, jakie oznaczenia mają części, które towarzystwo ubezpieczeniowe zamieściło w kosztorysie. Jeśli wcześniej w Twoim samochodzie były części oryginalne, to nie możesz się zgodzić na części, które nie są oznaczone jako O lub Q. Wtedy z pewnością Twoje odszkodowanie zostało mocno zaniżone, bo zamienne części pojazdu są zdecydowanie tańsze niż oryginalne.

wycena naprawy samochodu

Każdy kosztorys naprawy wzór musi też oczywiście zawierać kalkulację końcową. Znajdziesz tu podsumowanie wszystkiego, co składa się na koszty naprawy samochodu po szkodzie. To z tej kalkulacji wynika, jaką kwotę odszkodowania wypłaca Ci towarzystwo ubezpieczeniowe. Oczywiście pod warunkiem, że uzna Twojego przyczynienia się do powstania szkody.

Darmowy program do wyceny naprawy samochodu – czy istnieje?

Wycena naprawy samochodu nie jest prostym zadaniem. Musisz pamiętać, że rzeczoznawca samochodowy to zawód, który wymaga sporych kwalifikacji i wiedzy. Programy, z których korzystają tacy specjaliści, nie są proste w obsłudze. Nie są też oczywiście darmowe. Audatex, czyli program do wyliczania szkody samochodowej, jest płatny i dostępny tylko dla ekspertów.

Możesz też skorzystać z usług, jakie oferuje rzeczoznawca samochodowy, ale nie będzie to darmowa wycena naprawy samochodu. Kosztorys sporządzony przez niezależnego rzeczoznawcę może Ci się przydać podczas ewentualnego sporu z towarzystwem ubezpieczeniowym, ale nie masz wcale pewności, że to wystarczy, aby ubezpieczyciel wypłacił Ci odszkodowanie w wyższej kwocie.

Jeśli chcesz za darmo wycenić szkodę, to wyślij do nas swój kosztorys. Sprawdzimy, czy ubezpieczyciel zamieścił w nim zaniżenia. Jeśli jakieś znajdziemy, to zaproponujemy Ci konkretną dopłatę do odszkodowania.

Szkoda AC – kosztorys czy warsztat?

W przypadku szkody z AC naprawa w ASO może być lepszym rozwiązaniem. Oczywiście nie zawsze tak będzie, bo zarówno ASO, jak i kosztorys mają swoje wady i zalety. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem AC, to lepiej wybierz ASO, o ile nie przeszkadza Ci wyższa składka ubezpieczenia.

Niestety ASO wcale nie gwarantuje Ci najlepszej jakości usług, bo może się zdarzyć tak, że na samochodzie będą widoczne ślady naprawy. Jeśli masz zaufanego mechanika, który świadczy świetnej jakości usługi, to oczywiście bardziej korzystna będzie dla Ciebie metoda kosztorysowa. Pamiętaj też, że szkoda całkowita wyklucza skorzystanie z naprawy w ASO w ramach polisy AC. Dostaniesz odszkodowanie i możesz naprawić samochód, jeśli będzie to możliwe, ale nie w ramach naprawy ubezpieczeniowej.

Darmowa wycena szkody samochodu online – czy to możliwe?

Zaniżony kosztorys naprawy samochodu to niestety codzienność. Mało kto może sobie pozwolić na naprawę samochodu za pieniądze, które zaproponowało towarzystwo ubezpieczeniowe w ramach kwoty bezspornej. Jeśli nie chcesz toczyć czasochłonnego i stresującego sporu z towarzystwem ubezpieczeniowym, to mamy dla Ciebie inną opcję.

Dzięki dopłacie do naleznego odszkodowania z aszkodę z OC lub AC możesz naprawić swój samochód w dowolnym warsztacie. Jeśli po naprawie zostaną Ci jakieś pieniądze, to zrobisz z nimi, co tylko zechcesz.

Nasz kosztorys naprawy samochodu online jest całkowicie darmowy, więc nie musisz się martwić żadnymi kosztami. Jeśli uważasz, że ubezpieczyciel zastosował w przypadku Twojego odszkodowania zaniżony kosztorys naprawy samochodu, to skorzystaj z naszej darmowej analizy kosztorysu. W ciągu 3 dni roboczych nasi eksperci przeanalizuję dokumenty i sprawdzą, jaka kwota dopłaty do odszkodowania Ci się należy. Sprawdzą też, które kancelarie odszkodowawcze mogą się podjąć prowadzenia tej sprawy i zaoferować pomoc w uzyskaniu odszkodowania. Oczywiście Ciebie to nie dotyczy, bo już po kilku dniach dostaniesz swoją dopłatę i zrobisz z nią, co uznasz za słuszne.

Podsumowanie

  • Kosztorys naprawy pojazdu to podstawowy dokument podczas procesu likwidacji szkody z OC sprawcy.
  • W przypadku szkody rozliczanej z AC kosztorys naprawy pojazdu jest wykorzystywany rzadziej, bo wiele polis zakłada naprawę w ASO.
  • Kosztorys naprawy pojazdu bardzo często zawiera zaniżenia. Możesz sobie z tym poradzić, korzystając z dopłaty do odszkodowania.
  • Niestety nie istnieje darmowy program do wyceny szkody. Nasi eksperci mogą dla Ciebie przeanalizować kosztorys. Nie zobowiązujesz się do niczego, korzystając z tej opcji.

Źródła

Ustawa Prawo o ruchu drogowym

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych

Stowarzyszenie rzeczoznawców samochodowych EKSPERTMOT

Łukasz Adamczyk

Łukasz Adamczyk

Ukończył studia prawnicze 2016 roku na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W latach 2016-2019 odbył aplikację adwokacką przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Poznaniu. W 2020 roku zdał egzamin adwokacki oraz został wpisany na listę adwokatów jako członek Wielkopolskiej Izby Adwokackiej w Poznaniu. Sprawami odszkodowawczymi zajmuje się już od 2016 roku. W 2020 roku założył Kancelarię Adwokacką Adwokat Łukasz Adamczyk.