Po każdej kolizji oraz wypadku, do poszkodowanego wysyłany jest rzeczoznawca samochodowy. Jego zadaniem jest określenie kosztu naprawy uszkodzeń, powstałych w wyniku zdarzenia drogowego. Dowiedz się, kim jest i czym dokładnie zajmuje się ekspert motoryzacyjny, kiedy warto skorzystać z jego usług i jaki jest ich koszt.

Kim jest i czym zajmuje się rzeczoznawca samochodowy?

Rzeczoznawca motoryzacyjny jest ekspertem z zakresu techniki samochodowej. Powinien cechować się dużą wiedzą, która umożliwia mu nie tylko dokonanie oględzin pojazdu i oszacowanie kosztu naprawy jego uszkodzeń, ale również ustalenie rekonstrukcji zdarzenia drogowego.

Na terenie Unii Europejskiej, zawód rzeczoznawcy jest regulowany prawnie i wymaga zdobycia odpowiedniej licencji i certyfikatu.

Rzeczoznawcy samochodowi są zatrudniani przede wszystkim przez firmy ubezpieczeniowe oraz kancelarie odszkodowawcze. Ich głównym zadaniem jest sporządzanie kosztorysów naprawy samochodu na zlecenie Towarzystwa ubezpieczeniowego, który uległ uszkodzeniu w wyniku wypadku lub kolizji.

Zdarza się, że rzeczoznawcy znajdują zatrudnienie również w warsztatach samochodowych.

Niestety, kosztorysy przygotowane przez rzeczoznawców z Towarzystw Ubezpieczeniowych, zazwyczaj zaniżają wartość odszkodowania, przez co wielu poszkodowanych szuka możliwości sporządzenia opinii niezależnego rzeczoznawcy.

Kiedy warto skorzystać z usług rzeczoznawcy samochodowego?

Z racji dużej wiedzy z zakresu motoryzacji, rzeczoznawcy samochodowi są zdolni, w rzetelny sposób ocenić kondycję oraz stan techniczny pojazdu, zarówno uszkodzonego (np. w wyniku zdarzenia drogowego), jak i sprawnego.

Opinia niezależnego rzeczoznawcy jest przydatna w przypadku:

Kiedy warto skorzystać z usług rzeczoznawcy?
 • przed zakupem drogiego samochodu z drugiej ręki – kupując pojazd z drugiej ręki za wysoką cenę, warto zaopatrzyć się w opinię niezależnego rzeczoznawcy motoryzacyjnego.
  Jest on w stanie stwierdzić, czy samochód nie miał żadnych kolizji, bądź wypadku, określa grubość i stan lakieru oraz sprawdza, czy sprzedający nie ukrył przed kupującym żadnych uszkodzeń, co pozwala na uniknięcie problematycznego zakupu,
 • przy zakupie uszkodzonego pojazdu zza granicy – zakup samochodu uszkodzonego jest sam w sobie sporym ryzykiem. Warto je zmniejszyć poprzez oględziny rzeczoznawcy komunikacyjnego, który określi, jak kosztowna może być naprawa auta, co może pozwolić na zaoszczędzenie pieniędzy,
 • po naprawie samochodu – oddając pojazd do mechanika, z góry zakładamy, że dokona on wszystkich napraw, koniecznych do przywrócenia sprawności auta. Niestety, zdarzają się sytuacje, w których samochód wyjeżdża z punktu naprawy w gorszym stanie, niż w momencie, gdy właściciel go oddawał.
  Opinia rzeczoznawcy samochodowego może dać pełen obraz tego, jakich napraw dokonano oraz ile jeszcze trzeba wydać, by przywrócić auto do stanu sprzed wypadku,
 • w trakcie dochodzenia wyższej kwoty odszkodowania – rzeczoznawcy, pracujący w Towarzystwach ubezpieczeniowych mają wiele sposobów na obniżenie wyceny szkody, czego skutkiem są zaniżone kwoty wypłacanych odszkodowań. Przygotowując odwołanie od decyzji ubezpieczyciela, warto powołać się na ekspertyzę rzeczoznawcy komunikacyjnego,
 • przy uznaniu przez ubezpieczyciela szkody całkowitej – jeśli pojazd, według ubezpieczyciela, nie nadaje się już do naprawy, lub jest ona całkowicie nieopłacalna, stosowana jest tzw. szkoda całkowita.
  Niestety, rozwiązanie to jest zazwyczaj nieopłacalne dla poszkodowanego. Kosztorys rzeczoznawcy zatrudnionego prywatnie, może pomóc zmienić stanowisko Towarzystwa Ubezpieczeniowego w tej sprawie,
 • przy sprzedaży pojazdu, będącego unikatem – rzeczoznawca komunikacyjny może pomóc określić minimalną cenę, za którą można sprzedać pojazd będący szczególnie rzadkim egzemplarzem (np. ze względu na ograniczoną ilość aut, wypuszczonych na rynek, lub ze względu na wiek pojazdu).
  Dodatkowo, ekspertyza auta może być dodatkowym atutem, świadczącym o dobrym stanie technicznym pojazdu i podbić cenę sprzedaży.

Ile kosztuje opinia niezależnego rzeczoznawcy samochodowego?

Rzeczoznawców samochodowych nie obowiązują przepisy, ustalające minimalne oraz maksymalne stawki za wykonywanie poszczególnych czynności. Ceny za usługi rzeczoznawców, ustalane są przez nich samych, a zależą głównie od doświadczenia danego specjalisty oraz miejscowości, w której prowadzi działalność.

Mimo że ustawodawca nie określa kosztu sporządzenia kosztorysu, czy dokonania oględzin pojazdu, możliwe jest podanie średnich cen za wykonanie danej usługi. „Widełki” za najęcie rzeczoznawcy prezentują się następująco:

UsługaPrzeciętny koszt
Wycena wartości samochodu200 – 500 złotych
Wycena szkody300 – 500 złotych
Oszacowanie utraty wartości handlowej pojazdu300 – 500 złotych
Sporządzenie kosztorysu naprawy auta200 – 1000 złotych
Interdyscyplinarna opinia dotycząca wypadku drogowego8000 – 20 000 złotych
Średnie ceny za usługi rzeczoznawcy samochodowego

Co ciekawe, dzięki wyrokowi Sądu Najwyższego, poszkodowanemu lub cesjonariuszowi należy się zwrot kosztów za skorzystanie z usług niezależnego rzeczoznawcy, o ile jest to konieczne do uzyskania odszkodowania (np. w przypadku, gdy ubezpieczyciel nie wysłał rzeczoznawcy do poszkodowanego, a rozmiar szkód ocenił na podstawie zdjęć).

Darmowa wycena szkody – czy to możliwe?

Co ciekawe, istnieje sposób na to, by wycena szkody została przeprowadzona darmowo. Tego typu usługi proponują kancelarie odszkodowawcze, które działają na terenie Polski. Analiza dokumentacji i rzeczywista wycena szkody są usługami darmowymi, po wykonaniu których firma proponuje poszkodowanemu dopłatę do odszkodowania.

Co warto wiedzieć przed wizytą rzeczoznawcy motoryzacyjnego?

Wizyta rzeczoznawcy z Towarzystwa Ubezpieczeniowego, jest elementem procesu wypłaty i odbywa się zazwyczaj po około 7 dniach od momentu zgłoszenia zgody (o ile ubezpieczyciel nie wycenił szkód na podstawie zdjęć). Jeszcze przed przybyciem pracownika ubezpieczyciela, warto sfotografować wszystkie uszkodzenia, które powstały w trakcie wypadku lub kolizji.

Dlaczego? Niestety, rzeczoznawcy ubezpieczeniowi mają tendencję do pomijania niektórych szkód, czego konsekwencją jest zaniżone odszkodowanie wypłacone poszkodowanym. Z tego powodu warto postarać się o własną ekspertyzę, sporządzoną przez niezależnego rzeczoznawcę samochodowego.

Korzystając z usług niezależnego rzeczoznawcy, warto sprawdzić, czy jego nazwisko na oficjalnej liście, licencjonowanych rzeczoznawców, a także przekazać mu komplet następujących dokumentów:

 • fotografie z miejsca zdarzenia i zdjęcia wszystkich uszkodzeń powstałych w wypadku lub kolizji,
 • notatkę policji lub oświadczenie sprawcy kolizji,
 • ekspertyzę rzeczoznawcy ubezpieczeniowego,
 • własnoręcznie sporządzony opis zdarzenia drogowego.

Co zrobić w przypadku zaniżonego odszkodowania?

Z racji tego, że około 90% wypłacanych odszkodowań z OC sprawców jest zaniżone, warto domagać się od ubezpieczyciela dopłaty do odszkodowania. Niestety, samodzielne dochodzenie swoich roszczeń może być nieco problematyczne, bez względu na to, czy poszkodowany posiada ekspertyzę, sporządzoną przez rzeczoznawcę samochodowego, która jest dość kosztowna.

Nawet w przypadku, gdy ubezpieczyciel uzna odwołanie od swojej decyzji i wypłaci dodatkowe pieniądze, często są one zbyt małe, by pokryć koszt wszystkich koniecznych napraw, mających przywrócić pełną sprawność pojazdu.

Na szczęście, istnieją alternatywy dla samodzielnej walki z ubezpieczycielem. Jedną z nich jest skorzystanie z usług jednej z kancelarii odszkodowawczych oferującej pomoc w uzyskaniu odszkodowania, działających na terenie Polski.

Korzyści płynących ze współpracy z profesjonalną firmą odszkodowawczą jest kilka, a do najważniejszych należy zaliczyć:

 • przejrzyste zasady współpracy – firmy odszkodowawcze opierają swoją działalność na skupie szkód OC i AC, dzięki czemu wszystkie warunki współpracy, znajdujące się w umowie cesji wierzytelności, są przejrzyste i klarowne,
 • szybka wypłata pieniędzy – ustaloną, podczas rozmowy telefonicznej, kwotę, poszkodowany dostaje średnio 7 dni roboczych po podpisaniu umowy sprzedaży szkody OC (choć zdarza się, że wypłata następuje w ciągu 48 godzin!).
  W porównaniu do czasu oczekiwania na dopłatę przy samodzielnej walce z ubezpieczycielem poszkodowany może zaoszczędzić kilka miesięcy,
 • brak ryzyka – przy sprzedaży szkody OC, firma odszkodowawcza bierze na siebie całe ryzyko ewentualnej przegranej w procesie odwoławczym i sądowym, z ubezpieczycielem.
  Dzięki zapisom w umowie poszkodowany może być pewien, że kancelaria nie zwróci się do niego z żądaniem zwrotu pieniędzy.

Jak wspomniano wcześniej, dodatkową korzyścią, płynącą ze współpracy z kancelarią odszkodowawczą, jest darmowa wycena szkody oraz analiza całej sprawy.

Podsumowanie

 • Rzeczoznawca komunikacyjny jest ekspertem, który wycenia szkody na pojeździe oraz określa ich wartość, a w niektórych przypadkach rzeczoznawca samochodowy może zostać powołany na biegłego w celu rekonstrukcji wypadku.
 • Z usług rzeczoznawcy motoryzacyjnego warto skorzystać w przypadku zakupu drogiego auta z drugiej ręki, zaniżenia odszkodowania z OC sprawcy, czy po naprawie pojazdu.
 • Koszt sporządzenia ekspertyzy lub oględzin pojazdu jest ustalany indywidualnie, na podstawie cennika. Rzeczoznawca samochodowy nie ma odgórnie narzuconych stawek, dlatego cena za jego usługi może różnić się ze względu na miejsce prowadzenia działalności.
 • Alternatywą dla korzystania z usług niezależnych rzeczoznawców komunikacyjnych są firmy odszkodowawcze, które na wstępnym etapie proponują darmową wycenę szkody.

Źródła:

 1. totwojakasa.pl
 2. allianz.pl
 3. compensa.pl

Łukasz Adamczyk

Łukasz Adamczyk

Ukończył studia prawnicze 2016 roku na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W latach 2016-2019 odbył aplikację adwokacką przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Poznaniu. W 2020 roku zdał egzamin adwokacki oraz został wpisany na listę adwokatów jako członek Wielkopolskiej Izby Adwokackiej w Poznaniu. Sprawami odszkodowawczymi zajmuje się już od 2016 roku. W 2020 roku założył Kancelarię Adwokacką Adwokat Łukasz Adamczyk.