BLS to stosunkowo nowa opcja dla osób poszkodowanych w Polsce. Zastanawiasz się, jak działa bezpośrednia likwidacja szkód? Jesteś w dobrym miejscu. Podpowiemy Ci też, jak z niej skorzystać, a także zdradzimy, w jaki sposób możesz się starać o uczciwe pokrycie kosztów naprawy.

BLS – co to znaczy?

Co oznacza skrót BLS? To po prostu bezpośrednia likwidacja szkód. To rozwiązanie, obecne na polskim rynku od 2015 roku, dotyczy szkód, które wystąpiły w pojeździe. Konkretnie szkód spowodowanych przez sprawców mających wykupione ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych.

Co to BLS?

Bezpośrednia likwidacja szkody to system, który od dawna funkcjonuje w wielu krajach. W Polsce pojawił się dopiero w 2015 roku, ale od razu przystąpiła do niego większość towarzystw ubezpieczeniowych. Dokładna data wprowadzenia BLS w Polsce przypada na 1 kwietnia 2015 roku. Dzięki temu systemowi osoby poszkodowane mogą dostać odszkodowanie od swojego ubezpieczyciela, a nie od towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym sprawca ma wykupioną polisę. 

Likwidacja szkody w systemie BLS sprawie, że możesz liczyć na szybszą wypłatę odszkodowania niż w przypadku tradycyjnej likwidacji szkody. Twój ubezpieczyciel rozliczy się z ubezpieczycielem sprawcy, żeby wypłacić Ci odszkodowanie w kwocie bezspornej. Co więcej, w ramach BLS można też rozliczyć odszkodowanie, z którym wiąże się utrata wartości handlowej pojazdu.

Źródło: https://piu.org.pl/blogpiu/bls-jak-zdobyc-i-utrzymac-zaufanie-klientow/

Jak dokładnie przebiega bezpośrednia likwidacja szkód?

 1. W Twoje auto uderzył inny pojazd

Do zdarzenia drogowego z Twoim udziałem doszło na terenie Polski? W takim razie prawdopodobnie możesz skorzystać z bezpośredniej likwidacji szkody u swojego ubezpieczyciela. Jeśli ktokolwiek doznał urazu ciała, to niestety nie można skorzystać z BLS. Wtedy swoją pomoc w uzyskaniu odszkodowania mogą zaoferować kancelarie odszkodowawcze.

 1. Twój ubezpieczyciel jest w systemie Bezpośredniej Likwidacji Szkód

Koniecznie dowiedz się, czy Twój ubezpieczyciel bierze udział w programie BLS. Dowiedz się też, czy ubezpieczyciel sprawcy umożliwia skorzystanie z takiego sposobu likwidacji szkody, bo jest to niezbędne.

 1. Kontaktujesz się ze swoim ubezpieczycielem

Nawiąż kontakt ze swoim ubezpieczycielem w dowolny sposób. Możesz zadzwonić, wysłać e-maila lub udać się bezpośrednio do siedziby towarzystwa ubezpieczeniowego. Ubezpieczyciel poprosi Cię o wszystkie dokumenty, które będą niezbędne do przeprowadzenia skutecznej likwidacji szkody.

 1. Twój ubezpieczyciel wysuwa roszczenie wobec ubezpieczyciela sprawcy

To Twój ubezpieczyciel dopilnuje, żeby TU sprawcy dokonało wszelkich niezbędnych czynności podczas likwidacji szkody. Nie musisz się tym martwić, bo Twój ubezpieczyciel doskonale wie, co trzeba zrobić.

 1. Ubezpieczyciel sprawcy przekazuje odszkodowanie do Twojego ubezpieczyciela

Ubezpieczyciel sprawcy przekaże należne Ci odszkodowanie w kwocie bezspornej do towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym masz wykupioną polisę OC. Oczywiście wszystko musi się odbyć terminowo.

 1. Twój ubezpieczyciel wypłaca Ci odszkodowanie

System bezpośredniej likwidacji szkód w tym względzie nie różni się zbyt mocno od standardowej likwidacji szkód, bo odszkodowanie trafia na konto osoby poszkodowanej, czyli na Twoje konto. Do wypłaty odszkodowania jest potrzebna również dyspozycja wypłaty odszkodowania. Niestety prawdopodobnie i tak będzie to zaniżone odszkodowanie OC, bo to dopiero kwota bezsporna.

 1. Zgłaszasz się po dopłatę do odszkodowania i możesz naprawić auto

Możesz się do nas zgłosić, gdy już otrzymasz odszkodowanie w zaniżonej kwocie. Wystarczy, że wyślesz do nas swój kosztorys naprawy pojazdu, a nasi eksperci przeanalizują go pod kątem zaniżeń. Zaproponujemy Ci konkretną kwotę dopłaty, która trafi na Twoje konto już po kilku dniach.

Co ważne, likwidacja szkody w ramach BLS nie ma wpływu na zniżki za bezszkodowy przebieg ubezpieczenia OC. Zachowasz je wszystkie i Twoja składka pozostanie taka sama jak przed wypłatą odszkodowania z OC sprawcy.

poradnik dla kierowcy

Bezpośrednia likwidacja szkody a standardowa likwidacja szkody

Standardowa likwidacja szkody jest oczywiście sprawdzonym rozwiązaniem, ale coraz więcej osób decyduje się na BLS. Jakie są główne różnice?

Bezpośrednia likwidacja szkodyStandardowa likwidacja szkody
Zgłasz szkodę do swojego ubezpieczycielaZgłaszasz szkodę do ubezpieczyciela sprawcy
Możesz zlikwidować tylko szkodę w mieniuMożesz zlikwidować każdą szkodę
Twój ubezpieczyciel samemu uzyskuje odszkodowanie od TU sprawcyMusisz samemu starać się o odszkodowanie
Likwidacja szkody trwa maksymalnie kilkanaście dniLikwidacja szkody trwa standardowo do 30 dni, ale może się wydłużyć do 90 dni

Jak widać, istnieje kilka znaczących różnic między tymi dwoma sposobami likwidacji szkody. Najważniejszą jest czas trwania całego procesu. W przypadku BLS możesz dostać odszkodowanie znacznie szybciej. Oczywiście czasami zdarza się, że w przypadku standardowej likwidacji szkody również dostaniesz pieniądze już po kilku dniach.

Bezpośrednia likwidacja szkody czy warto?

Tak, zdecydowanie warto skorzystać z BLS. Coraz więcej osób poszkodowanych w Polsce decyduje się na taki krok, bo to po prostu szybsze rozwiązanie. W wielu innych państwach europejskich i nie tylko taki system obowiązuje od dawna i również cieszy się tam wielką popularnością.

Prawie każde towarzystwo ubezpieczeniowe w Polsce należy już do BLS, dlatego też możesz zlikwidować w ten sposób zdecydowaną większość szkód, które dotyczą jedynie szkody w mieniu.

To proste rozwiązanie, które pozwoli Ci szybciej uzyskać kwotę bezsporną. Niestety i tak będzie to kwota zaniżona. Dlaczego? Odszkodowanie będzie pokrywane z budżetu ubezpieczyciela sprawcy, a nie z budżetu towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym masz wykupioną polisę. Nie da się jednak ukryć, że dzięki BLS możesz szybciej starać się o dopłatę do odszkodowania, co bez wątpienia jest zaletą.

Jakie towarzystwa ubezpieczeniowe biorą udział w programie BLS?

W programie bezpośredniej likwidacji szkód biorą udział prawie wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe w Polsce. Możesz z niej skorzystać, jeśli zarówno Ty, jak i sprawca wypadku jesteście ubezpieczeni w firmach z poniższej listy:

 • PZU,
 • Ergo Hestia,
 • LINK4,
 • UNIQA,
 • Warta,
 • HDI,
 • Allianz,
 • Beesafe,
 • Wiener,
 • Concordia.

LINK4 BLS

W przypadku korzystania z BLS w LINK4 musisz spełnić kilka bardzo istotnych warunków. Przede wszystkim do zdarzenia musi dojść na terenie Polski, jak w przypadku innych TU. Na swojej stronie internetowej LINK4 informuje, że w ramach BLS współpracują z następującymi TU: PZU, Warta, Hestia, UNIQA i Wiener.
Źródło: https://www.link4.pl/claims/bls

PZU BLS

PZU to największa firma ubezpieczeniowa w Polsce, dlatego nic dziwnego, że udostępnia możliwość bezpośredniej likwidacji szkody. Pamiętaj jednak, że obowiązują tam ogólne zasady stosowania BLS, więc można w ten sposób zlikwidować tylko szkodę w mieniu.
Źródło: https://blog.pzu.pl/home/lista/artykul/co-to-jest-bezposrednia-likwidacja-szkody

Uniqa BLS

BLS w UNIQA również jest dostępny tylko w przypadku zdarzeń drogowych, do których doszło na terenie Polski. Maksymalna kwota odpowiedzialności to oczywiście 30 000 zł, czyli jak w przypadku wszystkich TU w ramach bezpośredniej likwidacji szkód.
Źródło: https://www.uniqa.pl/porady-komunikacja/jak-bls-zmieni-oc/

Warta BLS

Z BLS w Warcie możesz skorzystać, jeśli masz tam wykupioną polisę OC, a szkoda dotyczy tylko uszkodzenia mienia. Co więcej, nie można skorzystać z bezpośredniej likwidacji szkody w tym towarzystwie, jeśli w zdarzeniu brały udział więcej niż dwa pojazdy. W ramach bezpośredniego rozliczenia szkód w warcie możesz również rozliczyć szkodę, jeśli masz wykupioną polisę w HDI, które należy do Grupy Warta.
Źródło: https://www.warta.pl/porada/czym-jest-i-jak-dziala-bezposrednia-likwidacja-szkod-bls/

Allianz BLS

Jeśli masz wykupioną polisę w Allianz, to możesz bez problemu skorzystać z bezpośredniej likwidacji szkody. Oczywiście pod warunkiem, że do kolizji doszło na terenie Polski i wycena szkód nie przekracza 30 000 zł.
Źródło: https://www.allianz.pl/pl_PL/poradnik-ubezpieczeniowy-dla-kierowcy/bezposrednia-likwidacja-szkody-jak-z-niej-skorzystac.html

Kiedy można skorzystać z BLS?

Istnieje kilka bardzo istotnych zasad, które czasami delikatnie się różnią w przypadku poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych. Jakie to konkretnie zasady?

 • W zdarzeniu drogowym uczestniczyły tylko dwa pojazdy,
 • szkoda powstała tylko w mieniu,
 • wartość szkody nie przekracza 30 000 zł,
 • kolizja miała miejsce na terenie Polski,
 • TU sprawcy i osoby poszkodowanej należą do programu BLS,
 • masz oświadczenie sprawcy kolizji.

Jak skorzystać z bezpośredniej likwidacji szkody?

Wystarczy, że zgłosisz się z odpowiednimi dokumentami do swojego towarzystwa ubezpieczeniowego. Dalszy proces jest bardzo prosty, bo większość formalności załatwi właśnie ubezpieczyciel, u którego masz wykupioną polisę OC.

bls

Jak starać się o dopłatę w przypadku likwidacji szkody z BLS?

Nie ma żadnych problemów, jeśli chodzi o dopłatę do odszkodowania w przypadku rozliczania szkody z BLS. Proces wygląda dokładnie tak samo jak w przypadku dopłaty do odszkodowania, które było likwidowane w towarzystwie ubezpieczeniowym sprawcy.

Wystarczy, że zgłosisz się do nas z kosztorysem naprawy pojazdu i decyzją towarzystwa ubezpieczeniowego. Nasi rzeczoznawcy przeanalizują kosztorys i sprawdzą, jaka kwota dopłaty do odszkodowania Ci się należy. Analiza potrawa maksymalnie trzy dni robocze, a dodatkowe pieniądze będą na Twoim koncie już po kilku dniach od nawiązania współpracy.

Nie musisz się martwić, czy ubezpieczyciel podwyższy Twoją składkę OC. Wysuniemy wszelkie roszczenia wobec towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy, a nie wobec TU, w którym masz wykupioną polisę OC.

Podsumowanie

 • To ubezpieczyciel poszkodowanego dopełnia wszystkich formalności i uzyskuje odszkodowanie od ubezpieczyciela sprawcy podczas korzystania z BLS.
 • Na polskim rynku ubezpieczeniowym działa bezpośrednia likwidacja szkód, ale udział w programie nie jest obowiązkowy. Na szczęście zdecydowana większość TU dopuszcza bezpośrednią likwidację szkody.
 • BLS to szybki i wygodny sposób na uzyskanie odszkodowania. Na dodatek wcale nie utrudnia on starania się o korzystną dopłatę.

Źródła

PIU: Na czym polega BLS?

M. Monkiewicz, Bezpośrednia likwidacja szkód z tytułu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych

Łukasz Adamczyk

Łukasz Adamczyk

Ukończył studia prawnicze 2016 roku na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W latach 2016-2019 odbył aplikację adwokacką przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Poznaniu. W 2020 roku zdał egzamin adwokacki oraz został wpisany na listę adwokatów jako członek Wielkopolskiej Izby Adwokackiej w Poznaniu. Sprawami odszkodowawczymi zajmuje się już od 2016 roku. W 2020 roku założył Kancelarię Adwokacką Adwokat Łukasz Adamczyk.