Szkoda parkingowa to zdarzenie, które spotyka kierowców bardzo często. Choć jest niegroźnym uszkodzeniem pojazdu, może okazać się bardzo problematyczne, a uporanie się z jego skutkami będzie od nas wymagać wiele czasu i cierpliwości. Wyjaśniamy, czym jest szkoda parkingowa i jak się zachować po zdarzeniu. Podpowiadamy też jak wypełnić oświadczenie o szkodzie.
Z tego artykułu dowiesz się
- Czym jest szkoda parkingowa?
- Ty jesteś sprawcą szkody parkingowej - co powinieneś zrobić?
- Ucieczka z miejsca szkody parkingowej - jakie są konsekwencje?
- Ty jesteś poszkodowany - co możesz zrobić?
- Szkoda parkingowa - co jeśli sprawca nie zauważył szkody?
- Kiedy sprawca nie przyznaje się do winy
- Szkoda parkingowa z winy pasażera
- Oświadczenie sprawcy kolizji - wzór online
- Jak uzyskać odszkodowanie za szkodę parkingową?
- Zaniżony kosztorys - czy możesz dostać dopłatę?
- Co zrobć w przypadku odmowy i jak rozwiązać problem?
Czym jest szkoda parkingowa?
Szkoda parkingowa to niegroźne uszkodzenie pojazdu, które powstaje w wyniku nieuwagi, pośpiechu lub małego doświadczenia kierowcy. Stłuczka samochodowa - jak powszechnie określają szkodę kierowcy - występuje najczęściej podczas cofania, podczas wychodzenia z auta i kiedy jeden z samochodów jest zaparkowany. W wyniku szkody parkingowej najczęściej dochodzi do:
- zarysowań karoserii,
- wgnieceń błotnika lub drzwi,
- uszkodzenia lusterka bocznego,
- pęknięcia reflektora.
Ty jesteś sprawcą szkody parkingowej - co powinieneś zrobić?
Przede wszystkim nie uciekać i zostać na miejscu zdarzenia. Najlepszym wyjściem będzie pozostanie tam aż do powrotu kierowcy uszkodzonego samochodu, ponieważ Twoim obowiązkiem jest poinformowanie go o tym co zaszło i przekazanie mu danych ubezpieczyciela, do którego powinien się zgłosić (art. 16 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych).
Jeśli już nawiązałeś kontakt z poszkodowanym - najlepszym rozwiązaniem jest polubowne załatwienie sprawy. Najlepiej umówić się z poszkodowanym kierowcą na przekazanie kwoty pokrywającej naprawę uszkodzenia. Jeśli poszkodowany się zgodzi, należy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, ponieważ ten dokument jest niezbędny ubezpieczycielowi do wypłacenia odszkodowania. W takiej sytuacji najłatwiej i najszybciej skorzystać z formularza online:
Ucieczka z miejsca szkody parkingowej - jakie są konsekwencje?
Jeśli zdecydujesz się uciec z miejsca stłuczki - wybierzesz najgorszą z możliwych opcji. W przypadku, kiedy zostaniesz zidentyfikowany przez policję - z całą pewnością możesz spodziewać się przykrych konsekwencji w postaci wysokiego mandatu (a nawet grzywny). Poza tym ubezpieczyciel najpewniej zastosuje wobec Ciebie tzw. regres ubezpieczeniowy.
Ty jesteś poszkodowany - co możesz zrobić?
W sytuacji kiedy poszkodowanym jesteś Ty, a sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia - najlepiej wezwać policję. Być może był tam zainstalowany monitoring i funkcjonariusze dzięki temu zidentyfikują winowajcę, a wtedy będziesz mógł zgłosić się do jego ubezpieczyciela z wnioskiem o należne Ci odszkodowanie komunikacyjne (jeśli po otrzymaniu odszkodowania nie będziesz zadowolony z jego wysokości, sprawdź czym jest dopłata do odszkodowania). W przeciwnym razie możesz liczyć na pomoc Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Pamiętaj - UFG wypłaci Ci pieniądze jednak tylko wtedy, kiedy w wyniku stłuczki doszło do obrażeń ciała, a rozstrój zdrowia trwał dłużej niż 14 dni.
Szkoda parkingowa - co, jeśli sprawca nie zauważył szkody?
Warto pamiętać, że zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego (np. z dnia 18 listopada 1998 r., sygn. akt II CKN 40/98), nie każde oddalenie się z miejsca kolizji jest równoznaczne z ucieczką. Mamy tutaj do czynienia z sytuacją, kiedy sprawca szkody nie zauważył, że ją wyrządził.
Jak wynika z informacji zebranych przez Rzecznika Finansowego, ubezpieczyciele niechętnie uznają tego typu tłumaczenia. Jednak obowiązek udowodnienia, że sprawca szkody oddalił się z miejsca zdarzenia celowo, a nie przez nieuwagę, spoczywa właśnie na ubezpieczycielu. Może on wykorzystać monitoring, zeznania świadków lub opinię rzeczoznawcy, który stwierdzi, że rodzaj i wielkość uszkodzeń nie pozwalała na ich niezauważenie.
Kiedy sprawca nie przyznaje się do winy
Może zdarzyć się, że sprawca, który co prawda znajduje się z Tobą na miejscu kolizji, nie przyznaje się do winy, a tym samym - nie chce spisać oświadczenia.
Postępowanie jest podobne jak w przypadku ucieczki sprawcy. Możesz spróbować zgromadzić dowody, takie jak:
- zeznania świadków - istotne jest, by zostali wskazani uczestnicy zdarzenia, a w szczególności sprawca. Ważne jest również to, czy któryś z kierowców złamał prawo i jakie były okoliczności zdarzenia. Do sporządzenia oświadczenia potrzebne będą również dane i podpisy świadków.
- nagrania z monitoringu. Aby je otrzymać, należy złożyć wniosek do administratora danych, czyli zazwyczaj właściciela posesji.
- zdjęcia z miejsca zdarzenia, które przedstawią stan pojazdu bezpośrednio po szkodzie.
Wszystkie zebrane przez Ciebie dowody musisz przekazać policji. Jeśli pomimo starań funkcjonariuszy nie uda się ustalić sprawcy - razem z dowodami możesz możesz zgłosić się do swojego ubezpieczyciela, który przekaże sprawę do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.
Szkoda parkingowa z winy pasażera
Odszkodowanie z OC sprawcy w wyniku szkody parkingowej należy się poszkodowanemu również wtedy, gdy zdarzenie powstało nie z winy właściciela pojazdu (często kierowcy), a z winy pasażera. Jeśli to on w jakikolwiek sposób uszkodzi pojazd znajdujący się na parkingu - winę zawsze ponosi właściciel ubezpieczenia OC, Często jest to kierowca, ale nie zawsze to jemu wystawiony zostanie mandat.
Oświadczenie sprawcy kolizji - wzór online
Jeśli razem z drugim uczestnikiem zdarzenia jesteście na miejscu stłuczki i oboje zgadzacie się co do przebiegu wypadku - powinniście spisać oświadczenie sprawcy kolizji. Najszybszą i najwygodniejszą metodą jest skorzystanie z formularza online.
W przypadku, gdy będziecie spisywać dokument własnoręcznie na kartce, powinien zawierać informacje takie jak:
- dane uczestników zdarzenia,
- datę i miejsce, w którym doszło szkody parkingowej,
- dane pojazdów,
- opis okoliczności zdarzenia,
- numer polisy ubezpieczeniowej sprawcy,
- podpisy obu kierowców.
Jak uzyskać odszkodowanie za szkodę parkingową?
Jak uzyskać odszkodowanie po wypadku? Za szkodę parkingową - jeśli nie byliśmy winni, a sprawca szkody jest znany, otrzymamy odszkodowanie z jego polisy OC. Warto wiedzieć, że możemy zgłosić się do TU w ciągu 3 lat od momentu, w którym dowiedzieliśmy się o szkodzie i zidentyfikowaliśmy ubezpieczyciela sprawcy, najlepiej jednak zrobić to jak najszybciej. Jeśli chodzi o ubezpieczyciela, pownien wypłacić odszkodowanie w ciągu 30 dni od zgłoszenia szkody. Choć szkodę zgłosić można telefonicznie, mailowo lub na piśmie, najwygodniejszym sposobem jest wypełnienie formularza online. Do zgłoszenia szkody ubezpieczyciele wymagają informacji takich jak:
- numer polisy OC sprawcy,
- numer rejestracyjny i marka pojazdu sprawcy,
- opis okoliczności zdarzenia,
- wspomniane już, oświadczenie sprawcy kolizji (zbędny, jeśli na miejscu była obecna policja
- dane z dowodu rejestracyjnego lub karty pojazdu poszkodowanego,
- dane osoby kierującej pojazdem w momencie zdarzenia,
- dane właściciela bądź właścicieli uszkodzonego pojazdu,
- numer konta bankowego, na które zostanie przekazane odszkodowanie.
Kolejnym etapem po zgłoszeniu szkody, jest wizyta rzeczoznawcy wysłanego przez ubezpieczyciela, który dokona oględzin uszkodzonego pojazdu i sporządzi raport na podstawie którego ubezpieczyciel oszacuje wartość odszkodowania i sporządzi kosztorys.To, jak długo będziesz czekał na decyzję ubezpieczyciela, uzależnione jest od danego TU. Do otrzymania odszkodowania będzie też potrzebna dyspozycja wypłaty odszkodowania.
Zaniżony kosztorys - czy możesz dostać dopłatę?
Problem zaniżonego kosztorysu dotyczy aż 99% osób ubiegających się o odszkodowanie. Kiedy kwota zaproponowana przez ubezpieczyciela jest zbyt niska i nie pokrywa się z wyceną naprawy, wyjściem z sytuacji jest odwołanie się od decyzji ubezpieczyciela i ubieganie o dopłatę do odszkodowania.
Jeśli zdecydujesz się zrobić to samodzielnie, musisz uzbroić się w cierpliwość oraz przygotować ewentualne koszty i stres. Czeka Cię napisanie odwołania, zgromadzenie odpowiednich dokumentów (wyceny niezależnego rzeczoznawcy lub warsztatu samochodowego) oraz najpewniej odmowa ubezpieczyciela. W takim wypadku pozostaje Ci wejście na drogę sądową, co również nie daje gwarancji pomyślnego zakończenia sprawy.
Co zrobić w przypadku odmowy i jak rozwiązać problem?
W takiej sytuacji najlepszym wyjściem jest skorzystanie z usług profesjonalistów, czyli firmy odszkodowawczej oferującej pomoc w uzyskaniu odszkodowania. Wystarczy przesłać nam kosztorys otrzymany od ubezpieczyciela, a my:
- przeanalizujemy go zupełnie za darmo w 24 godziny,
- odnajdziemy zaniżenia,
- oszacujemy wysokość dopłaty do odszkodowania, którą możesz uzyskać,
- W ciągu maksymalnie 3 dni roboczych prześlemy Ci propozycję dopłaty,
- otrzymasz przelew na konto w ciągu 7 dni.
Co najważniejsze - nie musisz samodzielnie odwoływać się od decyzji ubezpieczyciela, prowadzić z nim negocjacji ani walczyć w sądzie.
Pamiętaj!
Nie ponosisz żadnych kosztów a zyskujesz dopłatę do odszkodowania, którą możesz wykorzystać na kompletną naprawę uszkodzonego samochodu
Podsumowanie
- Szkoda parkingowa to niegroźne zdarzenie, które może skutkować np. zarysowaniem karoserii
- Jeśli jesteś sprawcą szkody, najlepszym rozwiązaniem jest polubowne załatwienie sprawy z poszkodowanym
- Ucieczka z miejsca zdarzenia grozi wysokim mandatem i grzywną
- Gdy sprawca uciekł, najlepiej zawiadomić policję, która spróbuje go zidentyfikować
- Kiedy sprawca nie przyznaje się do winy, musimy zgromadzić obciążające go dowody
- Gdy szkodę spowoduje pasażer, odpowiedzialny jest zawsze właściciel polisy OC.
- Za uszkodzenie pojazdu możemy uzyskać odszkodowanie z OC sprawcy.