Oświadczenie sprawcy kolizji to najważniejszy dokument przy każdej stłuczce, jeśli na miejsce zdarzenia nie wezwano policji. Jak sporządzić takie oświadczenie? Z jakiego wzoru skorzystać? Na co trzeba uważać? W tym artykule znajdziesz nie tylko odpowiedzi na te pytania, ale również dowiesz się, jak uzyskać wyższą kwotę odszkodowania niż ta, którą normalnie wypłaciłoby towarzystwo ubezpieczeniowe.

Oświadczenie sprawcy kolizji – podstawowe informacje

Dochodzenie odszkodowania z OC sprawcy jest możliwe, jeśli masz oświadczenie sprawcy kolizji lub notatkę policyjną z miejsca zdarzenia. Notatka jest wydawana na podstawie art. 217 Kodeksu postępowania administracyjnego. Notatka, będąca tak właściwie zaświadczeniem, zawiera wszystkie niezbędne dane, dzięki którym można się starać o odszkodowanie od ubezpieczyciela sprawcy.

Oświadczenie sprawcy kolizji drogowej powinno zawierać takie same informacje jak notatka policyjna, jeśli chcesz bezproblemowo uzyskać odszkodowanie po wypadku. Co jeszcze trzeba wiedzieć o oświadczeniu?

 • oświadczenie musi podpisać nie tylko sprawca kolizji, ale także osoba poszkodowana,
 • jeśli w wypadku ktoś doznał obrażeń na ciele, to wówczas oświadczenie będzie niewystarczające,
 • niezbędne jest, aby w oświadczeniu sprawca przyznał się do spowodowania kolizji, a także wskazał swoje zaniedbanie.

Bez oświadczenia lub notatki policyjnej nie będziesz niestety wiedzieć, gdzie masz się zgłosić po odszkodowanie. Nie oznacza to, że nie możesz dostać pieniędzy. Jeśli ucierpiało Twoje zdrowie, to wtedy jest szansa na odszkodowanie z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Kancelarie odszkodowawcze mogą Ci pomóc je uzyskać.

Gorzej wygląda sprawa z kolizją, po której nie masz oświadczenia i notatki policyjnej. Oczywiście w niektórych sytuacjach uda Ci się uzyskać odszkodowanie po takiej szkodzie, ale nie jest to regułą. Szerzej omawiamy tę sprawę w dalszej części artykułu.

Oświadczenie o kolizji – czy jest niezbędne?

Tak, oświadczenie o kolizji jest niezbędne. Ma ono ułatwić cały proces dochodzenia odszkodowania w taki sposób, że stanowi udokumentowanie relacji uczestników kolizji. Jest sprawca i jest osoba poszkodowana, obie strony zgadzają się co do okoliczności zdarzenia. Właśnie dlatego spisują oświadczenie sprawcy kolizji, żeby nie było żadnych wątpliwości co do przebiegu zdarzenia i ewentualnych konsekwencji. 

Jeżeli razem ze sprawcą zdecydujecie się wezwać policję na miejsce zdarzenia, to nie musicie wypełniać oświadczenia sprawcy. Wtedy wystarczy, że zrelacjonujecie przebieg zdarzenia funkcjonariuszom, a oni sporządzą notatkę. Będą w niej wszystkie niezbędne informacje, których potrzebuje towarzystwo ubezpieczeniowe w procesie likwidacji szkody.

poradnik dla kierowcy

Oświadczenie sprawcy czy wezwanie policji – na co się zdecydować?

Wiele różnych czynników i okoliczności kolizji może sprawić, że lepiej będzie wezwać policję niż spisać oświadczenie ze sprawcą. Weź pod uwagę chociażby fakt, że nikt nie jest nieomylny – może się zdarzyć tak, że żaden z uczestników nie wie, kto zawinił w danej sytuacji. Jeśli analiza sytuacji – nawet z uwzględnieniem znaków drogowych – nie pomoże wam ustalić winnego, to konieczne będzie wezwanie policji na miejsce zdarzenia.

Dla towarzystwa ubezpieczeniowego bardzo ważne jest to, czy sprawca przyznaje się do winy. Oczywiście trudniej mu będzie dyskutować z policją niż z Tobą, dlatego czasami wezwanie funkcjonariuszy jest bardzo dobrym pomysłem – szczególnie w przypadku sprawcy, który wszelkimi siłami próbuje bronić swojego zdania, nawet jeśli nie ulega wątpliwości, że to przez jego zaniechanie doszło do kolizji.

Oczywiście, jeśli obie strony zgadzają się co do przebiegu zdarzenia i nie ma wątpliwości co do winy jednego z nich, to wystarczy spisać wspólne oświadczenie. Tak będzie szybciej i prościej.

Wydanie zaświadczenia policyjnego o wypadku drogowym kosztuje 17 zł, więc nie powinien to być czynnik decydujący, jeśli chodzi o wezwanie policji lub sporządzenie oświadczenia sprawcy bez udziału funkcjonariuszy.

Wielu sprawców może Cię prosić, żeby nie wzywać policji. Jest to oczywiście zrozumiałe, bo mandat za spowodowanie kolizji wynosi aż 1000 zł, a być może funkcjonariusze daliby sprawcy również mandat za przekroczenie prędkości. Spowodowanie kolizji wiąże się też z otrzymaniem aż 6 punktów karnych.

Wezwanie policji jest konieczne w przypadku kolizji wiążącej się z poważnym uszkodzeniem co najmniej jednego z pojazdów (w większości takich kolizji zostaje orzeczona szkoda całkowita). Jeśli nie da się go usunąć z miejsca zdarzenia, bo np. jedna z osi została uszkodzona lub silnik nie działa, to wówczas trzeba wezwać policję na miejsce zdarzenia. Absolutnie nie można w takiej sytuacji polegać tylko i wyłącznie na oświadczeniu sporządzanym wspólnie przez sprawcę i osobę poszkodowaną.

Oświadczenie sprawcy wypadku – co w razie trudności?

Niestety czasami zdarzają się bardzo trudne sytuacje. Przykład: sprawca nie chce się przyznać do winy, nawet po przybyciu funkcjonariuszy policji na miejsce zdarzenia, a w okolicy nie ma żadnych kamer. Co więcej, nie ma żadnych naocznych świadków zdarzenia. Co w takiej sytuacji? Niestety jedynym rozwiązaniem będzie pozwanie sprawcy. Gdy zostanie uznany za winnego, będzie można uzyskać odszkodowanie od jego ubezpieczyciela. Co więcej, sąd może wtedy ukarać taką osobę karą grzywny w wysokości nawet 30 000 zł, w związku z nieprzyjęciem mandatu.

Pamiętaj, że funkcjonariusze policji mogą poprosić o udostępnienie nagrań z monitoringu miejskiego lub monitoringu prywatnego, jeśli obejmuje on swoim zasięgiem miejsce zdarzenia. Nagrania z miejsca zdarzenia mogą pomóc funkcjonariuszom policji ustalić sprawcę. Policja może też skorzystać z monitoringu, jeżeli funkcjonariusze nie są w stanie dojść, kto jest sprawcą wypadku.

Jeśli sprawca ma ważne ubezpieczenie OC, to odszkodowanie wypłaci Ci jego ubezpieczyciel – to proste. Odszkodowanie komunikacyjne z możesz też dostać nie z OC sprawcy, a z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, jeśli sprawca nie ma ważnej polisy.

Oświadczenie – kolizja bez poważnych konsekwencji

Jak powinno wyglądać oświadczenie o kolizji, jeśli w wyniku zdarzenia nie doszło do poważnych uszkodzeń samochodu? Oświadczenie musi sporządzone bardzo dokładnie, ponieważ w takiej sytuacji nie trzeba wzywać policji na miejsce zdarzenia.

Opisz razem ze sprawcą uszkodzenia samochodu, a także wymień inne przedmioty znajdujące się w pojeździe, które uległy uszkodzeniu w związku ze stłuczką samochodową.

W oświadczeniu musi być też przyznanie się do winy. Bez tego proces dochodzenia odszkodowania będzie znacznie trudniejszy. Być może potrzebna byłaby wtedy kancelaria odszkodowawcza, co wydłużyłoby całą sprawę. Zamiast tego lepiej szybko uzyskać odszkodowanie i zgłosić się po dopłatę do niego. To spory zastrzyk gotówki już w ciągu kilku dni od bezpłatnej analizy sprawy. Bez zbędnych formalności i bez ryzyka.

Oświadczenie – stłuczka z poważnymi uszkodzeniami pojazdu

W razie poważnego zdarzenia, jeśli jego skutki uniemożliwiają przemieszczenie pojazdu biorącego udział w kolizji, konieczne jest wezwanie na miejsce policję.

Nie wystarczy uzyskanie oświadczenia sprawcy, bo pojazdy blokują ruch. Policja oczywiście sporządzi stosowną notatkę po zbadaniu sprawy, więc odszkodowanie dostaniesz właśnie na jej podstawie. Kierowca, który spowodował stłuczkę, może Cię zachęcać, żeby nie wzywać policji, ale może to być konieczne. Dlaczego? Ktoś musi usunąć pojazdy z miejsca zdarzenia – najprawdopodobniej będzie to straż pożarna. Jeśli na miejsce zdarzenia zostały wezwane służby, to trzeba też wezwać policję.

Wzór oświadczenia kolizji – który najlepiej wybrać?

Odpowiedni wzór oświadczenia sprawcy kolizji musi zawierać miejsca na uzupełnienie wszystkich niezbędnych danych. Muszą to być dane sprawcy, dane osoby poszkodowanej, a także informacje o samochodach, ich uszkodzeniach i dane polisy OC sprawcy. Nie korzystaj z wniosków, które wyglądają na wybrakowane. Im więcej informacji zawrzesz w oświadczeniu, tym większa szansa na szybką wypłatę odszkodowania.

Oświadczenie sprawcy kolizji – wzór wraz z omówieniem

Jak napisać oświadczenie o kolizji? Wystarczy, że skorzystasz z naszego generatora. Wpisz do niego niezbędne dane, a dokument gotowy do wydrukowania dostaniesz w wiadomości e-mail.

W treści oświadczenia musicie razem ze sprawcą zawrzeć następujące informacje:

 • dane uczestników zdarzenia i posiadaczy pojazdów biorących udział w zdarzeniu,
 • numery rejestracyjne pojazdów biorących udział w zdarzeniu oraz informacje o marce i modelu,
 • datę i miejsce zdarzenia,
 • opis zdarzenia – jak do niego doszło, kto zawinił,
 • opis uszkodzeń pojazdu osoby poszkodowanej.
oświadczenie sprawcy kolizji oświadczenie o kolizji

Jak zgłosić szkodę do ubezpieczyciela?

Szkodę możesz zgłosić do swojego ubezpieczyciela w ramach programu bezpośrednia likwidacja szkody z OC sprawcy, o ile Twój ubezpieczyciel należy do programu, a kwota odszkodowania nie będzie wyższa niż 30 000 zł. Jeśli masz jakiś problem ze zgłoszeniem szkody rozważ oferowaną przez firmy odszkodowawcze pomoc w uzyskaniu odszkodowania.

Możesz też oczywiście zgłosić szkodę do ubezpieczyciela sprawcy – przez formularz internetowy, telefonicznie lub pisemnie, a nawet bezpośrednio w oddziale towarzystwa ubezpieczeniowego.

Do zgłoszenia szkody musisz dołączyć:

 • oświadczenie sprawcy kolizji,
 • dyspozycję wypłaty odszkodowania,
 • kopię dowodu rejestracyjnego uszkodzonego pojazdu,
 • zdjęcia uszkodzeń.

Co robić w razie zaniżonego odszkodowania?

Jeśli ubezpieczyciel wypłacił Ci odszkodowanie komunikacyjne w zbyt niskiej kwocie, to możesz sporządzić odwołanie od decyzji ubezpieczyciela. Jest też druga opcja – możesz zgłosić się po dopłatę do odszkodowania. To szybkie rozwiązanie, dzięki któremu nie musisz się o nic martwić – po prostu dostaniesz dodatkowe pieniądze do odszkodowania, które wypłacił Ci już ubezpieczyciel.

Podsumowanie

 • Oświadczenie sprawcy kolizji jest niezwykle istotne i musisz je spisać razem ze sprawcą, jeśli nie wzywacie policji na miejsce zdarzenia.
 • W oświadczeniu muszą być dane sprawcy, osoby poszkodowanej, a także dane pojazdów biorących udział w stłuczce i dane polisy OC sprawcy.
 • Szkodę możesz zgłosić w ciągu 3 lat od dnia zdarzenia. Później Twoje roszczenia ulegną przedawnieniu.

Źródła

Kodeks cywilny

Prawo o ruchu drogowym

Kodeks postępowania administracyjnego

Łukasz Adamczyk

Łukasz Adamczyk

Ukończył studia prawnicze 2016 roku na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W latach 2016-2019 odbył aplikację adwokacką przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Poznaniu. W 2020 roku zdał egzamin adwokacki oraz został wpisany na listę adwokatów jako członek Wielkopolskiej Izby Adwokackiej w Poznaniu. Sprawami odszkodowawczymi zajmuje się już od 2016 roku. W 2020 roku założył Kancelarię Adwokacką Adwokat Łukasz Adamczyk.