Twój samochód został uszkodzony w wyniku stłuczki? W takim razie należy Ci się odszkodowanie od towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy. Dowiedz się, co możesz zrobić, żeby ubezpieczyciel wypłacił Ci odszkodowanie w uczciwej kwocie. Dzięki przedstawionemu w artykule rozwiązaniu przywrócisz swój samochód do stanu sprzed wypadku, bez dokładania do naprawy z własnej kieszeni.

Kiedy można dostać odszkodowanie OC?

Komu przysługuje odszkodowanie z polisy OC posiadaczy pojazdów mechanicznych? Przede wszystkim musisz być osobą poszkodowaną w danej kolizji, żeby dostać odszkodowanie. Jest to związane z tym, że odszkodowanie jest wypłacane konkretnie z OC sprawcy wypadku drogowego, a nie z Twojego OC, jeśli wina leży po stronie innego uczestnika ruchu drogowego.

Wypłata odszkodowania jest możliwa po wysłaniu odpowiedniej dokumentacji do ubezpieczyciela sprawcy, ale niestety likwidacja szkody wiąże się z pewnym problemem. Prawie każde odszkodowanie po wypadku drogowym, wypłacane z OC sprawcy wypadku drogowego, jest zaniżone. Prawdopodobnie kwota, którą wypłaci ubezpieczyciel, nie wystarczy, żeby naprawić pojazd zgodnie ze sztuką.

Takie zaniżone odszkodowanie to coś, z czym polscy kierowcy muszą się mierzyć od dawna i nie zapowiada się, żeby sytuacja miała ulec zmianie, bo w pierwszym półroczu 2023 roku osoby poszkodowane wniosły prawie 13 tysięcy skarg na działalność towarzystw ubezpieczeniowych (Sprawozdanie Rzecznika Finansowego: https://rf.gov.pl/wp-content/uploads/2023/09/Skargi-na-dzialalnosc-zakladu-ubezpieczen-Dzial-II-II-kwartal-2023-r.pdf).

poradnik dla kierowcy

Wypłata z OC sprawcy odszkodowanie – podstawa prawna i terminy

To towarzystwa ubezpieczeniowe ponoszą odpowiedzialność odszkodowawczą za szkody, które wyrządził sprawca wypadku, jeśli ma on wykupione ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych.

Podstawą prawną wypłaty odszkodowania z OC sprawcy jest art. 14. Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Można tam znaleźć informacje o tym, że towarzystwo ubezpieczeniowe ma 30 dni na wypłatę odszkodowania.

Art. 14 [Postępowanie likwidacyjne]

1. Zakład ubezpieczeń wypłaca odszkodowanie w terminie 30 dni licząc od dnia złożenia przez poszkodowanego lub uprawnionego zawiadomienia o szkodzie.

Źródło: https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/ubezpieczenia-obowiazkowe-ubezpieczeniowy-fundusz-gwarancyjny-i-17041156/art-14

Termin ten może być wydłużony, jeśli ubezpieczyciel potrzebuje więcej czasu, aby wyjaśnić wszystkie okoliczności zdarzenia drogowego związanego z konkretnym postępowaniem likwidacyjnym. Jeśli zajdzie taka sytuacja, to wówczas ubezpieczyciel musi wypłacić odszkodowanie w terminie 14 dni od dnia, kiedy przy należytej staranności możliwe było ustalenie okoliczności. Co ważne, termin ten nie może być dłuższy niż 90 dni od złożenia wniosku o wypłatę odszkodowania. Odszkodowanie będzie wypłacone przez ubezpieczyciela, gdy dyspozycja wypłaty odszkodowania zostanie mu przekazana przez osobę poszkodowaną.

Odszkodowania OC – jakie koszty powinny obejmować?

Odszkodowanie OC powinno być wypłacane w takiej kwocie, która sprawi, że nie odczujesz żadnych efektów wypadku na swoją sytuację materialną. Takie jest założenie pełnej kompensacji szkody w związku z odpowiedzialnością cywilną.

Masz zatem prawo liczyć na:

 • naprawienie samochodu z wykorzystaniem części, które były w nim w momencie powstania szkody (oryginalne lub zamienne, w zależności od tego, czy samochód był wcześniej naprawiany);
 • bezpłatne holowanie samochodu;
 • pokrycie kosztów wynajmu pojazdu zastępczego, jeśli jest niezbędny do codziennego funkcjonowania;
 • odszkodowanie za utratę wartości handlowej pojazdu, jeśli to pierwsza szkoda na częściach metalowych i samochód nie był w użytku dłużej niż 6 lat.

Niestety rzeczywistość wygląda tak, że ubezpieczyciele zaniżają prawie każde odszkodowanie. Przede wszystkim nie ma co liczyć na to, że w kosztorysie będą zamieszczone części oryginalne, jeśli takie były zamontowane w uszkodzonym samochodzie. Zwrot kosztów za holowanie samochodu to również jest kwestia, którą trudno wyegzekwować od towarzystwa ubezpieczeniowego. Trzeba pamiętać, że nawet w przypadku zastosowania części oryginalnych, przy ewentualnej sprzedaży pojazdu, w oczach kupującego pojazd powypadkowy zawsze będzie mniej atrakcyjny, niż gdyby wypadkowi nie uległ. Dlatego też w przypadku pojazdów młodszych niż 6 letnie tak ważne jest dodatkowe odszkodowanie za ubytek wartości rynkowej. Niestety ubezpieczyciele to pomijają, przez co odszkodowania są jeszcze bardziej zaniżone.

Bartosz Rybicki, ekspert ds. odszkodowań w firmie Helpfind

Jak widzisz, proces likwidacji szkody to proces, w wyniku którego ubezpieczyciel powinien pokryć wszelkie poniesione przez Ciebie koszty, o ile były one ekonomicznie uzasadnione. Jak uzyskać odszkodowanie, które będzie zawierać w sobie wszystkie te koszty? Jeśli chcesz dostać takie odszkodowanie, to wyślij swój kosztorys naprawy pojazdu do analizy. Nasz rzeczoznawca w ciągu 3 dni roboczych sprawdzi, czy występują w nim jakieś zaniżenia.

Jak uzyskać odszkodowanie z OC sprawcy wypadku?

Jak uzyskać odszkodowanie po kolizji drogowej? Wypłata odszkodowania z OC sprawcy wypadku jest możliwe, jeśli dopełnisz wszystkich niezbędnych formalności.

 1. Uzyskaj od sprawcy podpisane oświadczenie o kolizji, w którym znajdziesz dane jego polisy.
 2. Zgłoś szkodę do ubezpieczyciela sprawcy.
 3. Wyślij do ubezpieczyciela wszystkie dokumenty i zdjęcia, których sobie zażyczy.
 4. Poczekaj na wypłatę odszkodowania.
 5. Zgłoś się do nas, aby sprzedać szkodę. Dostaniesz wtedy dopłatę do odszkodowania.

Na zgłoszenie szkody masz 3 lata od dnia kolizji, bo szkody majątkowe nie są objęte dłuższym terminem na zgłoszenie, który dotyczy odszkodowania za urazy. Większość ubezpieczycieli przyjmuje informacje o szkodzie za pośrednictwem formularza na stronie internetowej, ale możesz też zrobić to poprzez pocztę polską lub telefonicznie. Pamiętaj też, że ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie dopiero po sporządzeniu kosztorysu naprawy, dlatego musisz się uzbroić w cierpliwość.

Ile można dostać odszkodowania za kolizję?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. To, ile można dostać odszkodowania za kolizję, zależy od bardzo wielu czynników. Przede wszystkim pod uwagę są brane te czynniki:

 • rozległość i rodzaj uszkodzeń,
 • średnie ceny roboczogodzin w Twoim regionie,
 • marka i model pojazdu,
 • wersja pojazdu,
 • rocznik auta,
 • możliwość otrzymania dodatkowej kwoty za utratę wartości handlowej,
 • wcześniejsze szkody i naprawy w przypadku uszkodzonego pojazdu,
 • zasadność skorzystania przez Ciebie z samochodu zastępczego.
odszkodowanie z OC sprawcy

Czy można zwiększyć kwotę odszkodowania z OC sprawcy?

Uzyskanie wysokiego odszkodowania po wypadku komunikacyjnym może być bardzo proste, ale musisz wiedzieć, jak się za to zabrać. Darmowa opcja to np. skorzystanie z pomocy Rzecznika Finansowego. Teoretycznie możesz się spodziewać wypłaty odszkodowania w nieco wyższej kwocie, jeśli skorzystasz z jego pomocy, ale niestety będzie trzeba długo czekać, żeby uzyskać pomoc od tej instytucji. Co więcej, Rzecznik musi też działać na korzyść zakładu ubezpieczeń, aby wypracować kompromis. Odszkodowanie nie będzie więc możliwie najwyższe, jeśli wybierzesz pomoc Rzecznika.

Jeśli zdecydujesz się na zatrudnienie adwokata lub radcy prawnego, to będzie to obarczone ryzykiem. Nawet jeśli sprawa zakończy się porażką, to i tak poniesiesz koszty związane z pracą prawnika.

Oczywiście możesz się odwołać od decyzji ubezpieczyciela, ale takie odwołania są w większości przypadków nieskuteczne. Świadczy o tym chociażby liczba skarg na działalność ubezpieczycieli, o której wspominaliśmy wcześniej (prawie 13 tysięcy w pierwszym półroczu 2023 roku).

Zamiast tego możesz sprzedać swoją szkodę, żeby dostać dopłatę do odszkodowania. Potrwa to tylko kilka dni, a pieniądze są gwarantowane. Nie ponosisz żadnego ryzyka, a możesz tylko zyskać. To na firmie, której sprzedasz szkodę, będzie spoczywać ciężar dochodzenia odszkodowania.

Do Helpfind zgłosiłem się kilka tygodni temu. Firmę znalazłem, korzystając ze strony ranking-odszkodowania.pl. Miałem dosyć poważną stłuczkę, samochód długo siedział w naprawie u mojego mechanika. Z własnej kasy płaciłem za holowanie, za auto zastępcze, bo musiałem jakoś dojeżdżać do roboty. Ubezpieczyciel wysłał jakiś kosztorys, ale to w ogóle było oderwane od rzeczywistości. Mój mechanik nie mógł uwierzyć, że jego roboczogodzinę wycenili na 80 zł, bo on pracuje za 120 zł za godzinę, czasem nawet drożej. W Helpfind mi ten kosztorys przeanalizowali w ciągu 3 dni, na początku tygodnia. Zadzwoniła druga Pani z obsługi i dostałem konkretną propozycję kasy za sprzedaż szkody. Sprzedałem, bo kwota fajna. Na dniach kasa była na koncie, więc mogłem na spokojnie zapłacić za naprawy i zwróciło mi się za wynajem zastępczego auta.

Pan Grzegorz, Klient działu szkód komunikacyjnych firmy Helpfind

AC czy OC sprawcy odszkodowanie – która opcja jest lepsza?

Wiele osób, które mają polisę AC, zastanawia się, czy warto zlikwidować z niej szkodę, jeśli nie powstała z ich winy. To dosyć ważna kwestia, ale odpowiedź jest prosta. Nie ma większego znaczenia, z której polisy uzyskasz odszkodowanie, bo ubezpieczyciel i tak obarczy kosztami sprawcę, a nie Ciebie. Nie zmienia to jednak faktu, że proces jest nieco mniej skomplikowany, gdy zlikwidujesz szkodę z polisy OC sprawcy.

Wygląda to tak, że po likwidacji szkody z AC Twoja składka będzie podwyższona, ale tylko do momentu, kiedy Twój ubezpieczyciel odzyska pieniądze od ubezpieczyciela sprawcy. Powoduje to oczywiście więcej komplikacji niż prosta likwidacja szkody w towarzystwie ubezpieczeniowym sprawcy. Nie zmienia to jednak faktu, że jeśli chcesz uzyskać uczciwą kwotę, to i tak będzie Ci potrzebna dopłata do odszkodowania.

Dopłata do odszkodowania jest możliwa do uzyskania w obu przypadkach, ale pod warunkiem, że szkoda była rozliczona metodą kosztorysową.

Podsumowanie

 • Odszkodowanie z OC sprawcy wypadku jest możliwe do uzyskania, jeśli nie jesteś sprawcą zdarzenia drogowego.
 • Ubezpieczyciel ma 30 dni, żeby wypłacić Ci kwotę bezsporną jako odszkodowanie OC.
 • Sprzedaż szkody zapewni Ci dopłatę, dzięki której bez problemu naprawisz samochód.
 • Uważaj na wyłudzenie odszkodowania, którego może próbować sprawca kolizji. Odszkodowanie z OC sprawcy wypadku będzie trudniejsze do uzyskania, jeśli będziesz musiał(a) udowadniać sprawstwo drugiego uczestnika w sądzie.
 • W przypadku odszkodowania za urazy bardzo pomocne mogą być kancelarie odszkodowawcze z naszego rankingu.

Źródła

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych

Sprawozdanie Rzecznika Finansowego

Łukasz Adamczyk

Łukasz Adamczyk

Ukończył studia prawnicze 2016 roku na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W latach 2016-2019 odbył aplikację adwokacką przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Poznaniu. W 2020 roku zdał egzamin adwokacki oraz został wpisany na listę adwokatów jako członek Wielkopolskiej Izby Adwokackiej w Poznaniu. Sprawami odszkodowawczymi zajmuje się już od 2016 roku. W 2020 roku założył Kancelarię Adwokacką Adwokat Łukasz Adamczyk.