Oświadczenie o wypłacie odszkodowania Warta jest niezbędna, jeśli chcesz otrzymać odszkodowanie, a sprawca był ubezpieczony właśnie w tym towarzystwie ubezpieczeniowym. Ile się czeka na odszkodowanie z Warty? Ile masz czasu na złożenie wniosku o wypłatę odszkodowania? Jak wypełnić taki wniosek? Jak napisać oświadczenie o wypłacie odszkodowania? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.

Oświadczenie dyspozycji wypłaty odszkodowania

Dyspozycja wypłaty odszkodowania to tak naprawdę ostatni krok na Twojej drodze do uzyskania odszkodowania. Co ważne, dotyczy to jednak jedynie jego bezspornej części. Jest to kwota, którą ubezpieczyciel uzna za właściwą w Twojej sytuacji, bez Twojego odwoływania się czy też wytaczania powództwa do sądu.

Warta odszkodowanie – ile mam czasu na złożenie wniosku o wypłatę odszkodowania?

Podstawowo na złożenie wniosku o odszkodowanie masz 3 lata od momentu, kiedy się dowiesz o doznanym urazie i o sprawcy. Oczywiście pod warunkiem, że chcesz uzyskać odszkodowanie za doznaną krzywdę, a nie za uszkodzone mienie. W przypadku mienia masz na to również 3 lata, ale od momentu, kiedy możliwe było dowiedzenie się o szkodzie.

To jedynie podstawowy termin, a istnieją też dwa dodatkowe.

Jeśli w dniu wypadku byłeś lub byłaś osobą niepełnoletnią, to wtedy Twoje roszczenia nie mogę się przedawnić wcześniej niż po 2 latach od uzyskania przez Ciebie pełnoletności. Oznacza to, że taki okres przedawnienia może wynosić nawet 20 lat, choć raczej będzie to kilka–kilkanaście lat.

Trzecia opcja to okres przedawnienia, którego termin upłynie dopiero po 20 latach od momentu zdarzenia. Co ważne, dotyczy on tylko tych spraw, do których doszło wskutek popełnienia przestępstwa, a nie jedynie zwykłego wykroczenia. Będą to więc poważne wypadki, w których minimum jedna osoba uczestnicząca doznała bardzo dotkliwych obrażeń lub nawet zginęła.

Jak widzisz, istnieją 3 różne opcje, jeśli chodzi o termin, w którym musisz zgłosić szkodę do ubezpieczyciela sprawcy wypadku. Najczęściej będą to 3 lata od dowiedzenia się o szkodzie, ale upewnij się, bo być może Twoja szkoda jeszcze się nie przedawniła, a minęły ponad 3 lata!

Co ważne, do Warty możesz się zgłosić po odszkodowanie również wtedy, kiedy jesteś jej klientem. Warta bierze udział w programie BLS, dlatego odszkodowanie dostaniesz wtedy za jej pośrednictwem.

Ile się czeka na odszkodowanie z Warty?

Warta w tym zakresie nie różni się wcale od innych towarzystw ubezpieczeniowych. To, ile czasu ma ubezpieczyciel na rozpatrzenie szkody, jest ściśle uzależnione od obowiązującego prawa.

Ile czasu ma Warta, żeby wypłacić Ci odszkodowanie?

Pierwszy termin to 30 dni. Przed ich upływem musisz dostać tzw. kwotę bezsporną, czyli taką, którą ubezpieczyciel wypłaci Ci ze względu na powstanie urazu, bez żadnych negocjacji.

Dalszą część odszkodowania musisz dostać nie później niż po upływie 14 dni od wyjaśnienia wszystkich okoliczności niezbędnych do ustalenia odpowiedniej wysokości odszkodowania. Tutaj sytuacja jest już nieco bardziej skomplikowana. Ubezpieczyciel musi zbadać wszystkie okoliczności zdarzenia:

 • rozległość urazu,
 • Twoje rokowania na przyszłość,
 • kosztowność leczenia i rehabilitacji,
 • konieczność zakupu specjalnego sprzętu, który umożliwi Ci codzienne funkcjonowanie,
 • czy uraz wpłynie negatywnie na wykonywaną przez Ciebie pracę.

Warta – wniosek o wypłatę odszkodowania

Wniosek o wypłatę odszkodowania możesz wnieść osobiście, do protokołu w siedzibie ubezpieczyciela. Możesz też skorzystać z tradycyjnego sposobu, czyli wysłać wniosek listem.

Najszybciej będzie jednak, jeśli po prostu skorzystasz z formularza na stronie internetowej Warty. Każdy inny ubezpieczyciel również udostępnia taką opcję, więc musisz po prostu trafić na odpowiednią stronę internetową. Jak wygląda taki formularz z wnioskiem w przypadku TUiR Warta?

dyspozycja wypłaty odszkodowania warta

Na pierwszej stronie musisz podać podstawowe informacje o zdarzeniu – kiedy do niego doszło, a także jak do niego doszło – z winy osoby trzeciej czy kogoś innego.

dyspozycja wypłaty odszkodowania oc wzór

Na drugiej stronie musisz opisać szczegółowe okoliczności zdarzenia – jak doszło do wypadku, gdzie to się zdarzyło, a także określić kluczową informację:

Czy na miejsce zdarzenia została wezwana policja?

Notatka policyjna z miejsca zdarzenia pozwala ubezpieczycielowi określić, czy jego klient rzeczywiście spowodował wypadek. Musisz pamiętać, że jeśli w wyniku zdarzenia jakaś osoba odniosła rany, to wezwanie policji na miejsce zdarzenia jest niezbędne. Bez notatki policyjnej Twoje szanse na odszkodowanie i zadośćuczynienie za doznane urazy znacznie się zmniejszą, choć uzyskania odszkodowania nadal może być wykonalne.

oświadczenie o dyspozycji wypłaty odszkodowania wzór

Na trzeciej stronie wniosku Warta wymaga przede wszystkim, aby podać dane osoby poszkodowanej, czyli Twoje dane. We wniosku musisz też zamieścić swój numer konta, na który ubezpieczyciel przekaże Ci później odszkodowanie.

oświadczenie dyspozycji wypłaty odszkodowania

Na czwartej stronie formularza musisz dokładnie określić rodzaj doznanego urazu (np. odszkodowanie za artroskopię kolana), a także odpowiedzieć na kilka pytań z nim związanych. Pamiętaj też, aby określić kwotę odszkodowania, której oczekujesz od ubezpieczyciela. Jeśli nie masz pewności, ile możesz dostać za doznany uraz, to zgłoś się do nas – chętnie Ci pomożemy!

dyspozycja wypłaty odszkodowania warta doc

Jeśli znasz dane sprawcy zdarzenia, to wpisz je na piątej stronie formularza. Nie jest to jednak konieczne. Ubezpieczyciel może bez problemu znaleźć dane sprawcy w swojej bazie, jeśli masz numer jego polisy. Jeżeli jednak znasz dane sprawcy, to podaj je, bo przyspieszy to cały proces dochodzenia odszkodowań.

dyspozycja wypłaty odszkodowania wzór

Na ostatniej stronie formularza musisz dołączyć do swojego wniosku odpowiednie dokumenty. Im więcej, tym lepiej. Możesz też zrobić zdjęcia swoim telefonem, jeśli tak będzie Ci wygodniej.

Oświadczenie o wypłacie odszkodowania Warta – jakie dane trzeba w niej zamieścić?

Co powinno zawierać oświadczenie o wypłacie odszkodowania Warta

 • Numer szkody, z której chcesz uzyskać odszkodowanie,
 • Twoje dane (jeśli jesteś osobą poszkodowaną),
 • numer konta bankowego, na które ma zostać przekazane odszkodowanie,
 • dane właściciela konta bankowego,
 • dane osoby upoważnionej do odbioru odszkodowania (jeśli nie ma być przekazane na konto bankowe).

Co robić, jeśli Warta obniży wartość odszkodowania?

Jeśli Warta obniży wartość Twojego odszkodowania, to koniecznie zgłoś się do nas. Znajdziemy dla Ciebie odpowiednią kancelarię, która poprowadzi Twoją sprawę. Co ważne, kancelarie z naszego rankingu rozliczają się tylko i wyłącznie w przypadku odniesienia sukcesu w Twojej sprawie.

Jak to działa? Po wypłacie odszkodowania staniesz się właścicielem tzw. kwoty bezspornej. Specjaliści z kancelarii mogą Ci pomóc uzyskać znacznie wyższą kwotę. Zaniżone odszkodowanie zdarza się szczególnie często w przypadku odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu. Ma to związek z tym, że kwoty należne za urazy mogą być bardzo wysokie, a ubezpieczyciele szukają wszelkich możliwości, żeby ograniczyć swoje wydatki związane ze szkodami.

Pamiętaj, że odwołanie od decyzji ubezpieczyciela z pomoc w uzyskaniu odszkodowania od profesjonalistów to ogromna szansa na wyższe odszkodowanie!

Podsumowanie

 • Oświadczenie o wypłacie odszkodowania Warta jest konieczna, jeśli chcesz uzyskać odszkodowanie z Warty lub od innego ubezpieczyciela.
 • Wniosek i później oświadczenie o wypłacie odszkodowania musisz wypełnić prawdziwymi danymi.
 • Jeśli uznasz, że ubezpieczyciel zaniżył Twoje odszkodowanie, to zgłoś się do nas i wybierz kancelarię, która zawalczy o całą należną Ci kwotę!

Źródła

Kodeks cywilny

https://www.warta.pl/pomoc-i-obsluga/zgloszenie-szkody/osobowe/
Łukasz Adamczyk

Łukasz Adamczyk

Ukończył studia prawnicze 2016 roku na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W latach 2016-2019 odbył aplikację adwokacką przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Poznaniu. W 2020 roku zdał egzamin adwokacki oraz został wpisany na listę adwokatów jako członek Wielkopolskiej Izby Adwokackiej w Poznaniu. Sprawami odszkodowawczymi zajmuje się już od 2016 roku. W 2020 roku założył Kancelarię Adwokacką Adwokat Łukasz Adamczyk.