Utrata bliskiej osoby to zawsze ogromny cios dla całej rodziny i innych osób, które utrzymywały z tą osobą bliskie relacje. Gdy do śmierci dojdzie w wyniku wypadku komunikacyjnego, to ból może być jeszcze większy i bardziej dotkliwy. Opisujemy, jak sobie z tym poradzić i pokazujemy, jaki ma to związek z procesem dochodzenia odszkodowania.

Proces żałoby – naturalny etap po utracie bliskiej osoby

Żałoba po śmierci bliskiej osoby to skomplikowany i dotkliwy proces w życiu każdego, kto jej kiedykolwiek doświadczył. Często jest to etap na tyle trudny, że możesz nie mieć czasu na zastanawianie się nad tym, czy należą Ci się jakieś świadczenia pośmiertne dla członków rodziny zmarłego, po którym przeżywasz żałobę. Jest to w pełni zrozumiałe, bo najważniejszy jest powrót do normalności. Co jednak, jeśli sprawiedliwość w postaci odszkodowania i zadośćuczynienia rzeczywiście mają szansę pomóc Ci w przeżyciu tego trudnego czasu?

Jak długo może trwać żałoba?

Nie da się udzielić na to pytanie takiej odpowiedzi, która byłaby odpowiednia dla każdego poszkodowanego po stracie bliskiej osoby. Proces żałoby jest trudny i wygląda inaczej u każdego poszkodowanego. Jest to uzależnione od mnogości czynników, do których należą m.in.:

 • bliskość relacji z osobą zmarłą;
 • stopień ich pokrewieństwa;
 • ilość czasu, jaki razem spędzili;
 • relacje z osobą zmarłą na przestrzeni ostatnich tygodni/miesięcy;
 • okoliczności śmierci osoby zmarłej;
 • wiek osoby zmarłej;
 • ogólny stan psychiczny osoby poszkodowanej.

Etapy żałoby po stracie bliskiej osoby

Dopiero doświadczając żałoby, człowiek dowiaduje się, jak to jest czuć pustkę. Pustka ta może być większa, mniejsza lub też tak ogromna, że doprowadza na skraj rozpaczy. Śmierć bliskiej osoby wiąże się zawsze z przeżywaniem żałoby, którą wywołują osobiste przeżycia połączone z faktem śmierci osoby ważnej dla poszkodowanego.

Etap pierwszy

W pierwszym etapie żałoby osoba poszkodowana ma do czynienia z ogromną ilością smutku i bólu, często dochodzi też do zaprzeczenia faktu, że bliski tej osoby zmarł. Etap pierwszy żałoby może się też zacząć szybciej, jeśli dana osoba jest ciężko chora – po prostu naturalnie jej bliscy przygotowują się wtedy do jej śmierci, która nieubłaganie nadejdzie prędzej czy później.

Takie wypieranie faktu śmierci jest uwarunkowane przyzwyczajeniami związanymi z naszą relacją z osobą zmarłą. W takiej sytuacji okres ten również skończy się szybciej, skoro zaczął się wcześniej, bo czas jego trwania powinien wynosić od czterech do sześciu tygodni. Ważne jest, aby nie tłumić emocji, które są silne i towarzyszą poszkodowanemu w tym jakże trudnym dla niego okresie.

Etap drugi

Ten etap polega na właściwym już odbywaniu żałoby, któremu nadal towarzyszą jednak silne emocje, a przede wszystkim gniew. Gniew ten może być skierowany w różne strony, a jest to ściśle uzależnione od konkretnej sytuacji i osoby. Mogą też pojawić się zaburzenia snu i uczucie duszności.

Ten, kto jest pogrążony w żałobie, zaczyna odczuwać, że życie się zmieniło, bo nie ma w nim już osoby zmarłej. Trzeba w tym momencie znaleźć w sobie i otoczeniu chęci do dalszego życia. To czas, kiedy różne miejsca i przedmioty wywołują wspomnienia związane z osobą zmarłą. Takie wspomnienia mogą mieć różne oddziaływanie na osobę w żałobie, co znowu jest ściśle uzależnione od konkretnej osoby i sytuacji.

Aby poradzić sobie z tym okresem, a trwać on może nawet kilka lat, należy dowiedzieć się, co konkretnie wyzwala odczuwany przez osobę poszkodowaną gniew i smutek. Należy zaakceptować swoje emocje, aby mieć szansę na przejście do trzeciego etapu żałoby.

Etap trzeci

Ten etap polega na przejściu w stan ostatecznego ukojenia. Co to oznacza? Oznacza to, że osoba w żałobie jest w stanie na nowo rozwijać poszczególne etapy swojego życia, których rozwój nie był wcześniej możliwy ze względu na stan żałoby i towarzyszące mu emocje. Dodatkowo pojawiają się miłe wspomnienia związane ze zmarłym, które utwierdzają poszkodowanego w przekonaniu, że życie musi trwać dalej.

Depresja po utracie bliskiej osoby

Rozróżnienie naturalnej żałoby i depresji związanej ze stratą bliskiej osoby może być trudne, ale istnieje kilka dzielących ich kwestii. Przede wszystkim żałoba jest naturalnym procesem, który jest nawet wskazany w przypadku śmierci bliskiej Ci osoby. Uczucie silnego przygnębienia, poczucie winy, dolegliwości fizyczne to wszystko wspólne cechy depresji i żałoby.

Myśli samobójcze spowodowane przez śmierć bliskiej osoby to ewidentna oznaka depresji. Szczególnie, jeśli występują one wielokrotnie. Aby poradzić sobie z takim doświadczeniem emocjonalnym, należy zwrócić szczególną uwagę na to, czy doceniasz własną osobę i podjąć się czynności, które mogą Ci pomóc sobie z tym poradzić.

Niezbędna może się okazać pomoc innych osób Tobie bliskich, którzy nie doświadczyli depresji w tej trudnej dla Was sytuacji. Czasem depresja po stracie bliskiej osoby może być tak silna, że konieczna będzie wizyta u specjalisty.

silna depresja objawy fizyczne

Przykładowa sytuacja

Eryk wiódł szczęśliwe życie ze swoją żoną, Melanią oraz dwójką synów – Michałem i Marcinem. Eryk był w pracy, kiedy w ich domu doszło do prawdziwej tragedii. W wychodzących przez furtkę matkę z dziećmi uderzył samochód, którego kierowca poruszał się zbyt szybko i wpadł w poślizg na mokrej nawierzchni. Cała rodzina Eryka zginęła na miejscu wypadku, który doprowadził do zapłonu, a na dodatek wiatr obalił też drzewo. Drzewo spadło na dach domu, niszcząc płonące już struktury budynku i uniemożliwiając rodzinie Eryka wydostanie się na zewnątrz.

Rodzina mężczyzny zginęła w płomieniach, o czym ten dowiedział się dopiero stojąc w korku podczas powrotu z pracy do domu. Ta sytuacja całkowicie złamała jego ducha, bo rodzina była dla niego wszystkim. Stracił wolę życia i poddał się żałobie tak dotkliwej, że musiał zrezygnować z pracy.

Przerwa Eryka od pracy ciągnęła się już bardzo długo i nie opuszczały go myśli samobójcze, spowodowane nie tylko utratą najbliższych, ale także brakiem środków do życia. Brak środków do życia był spowodowany niezdolnością poszkodowanego do podjęcia pracy zarobkowej w związku z nasilającą się depresją.

Znajomy Eryka polecił mu, żeby zajął się swoim życiem, zaczynając od zwrócenia się do kancelarii odszkodowawczej, bo przecież jego rodzina zginęła na skutek potrącenia przez samochód. Wysłał go też do dobrego psychologa, dzięki czemu życie poszkodowanego zaczęło się powoli odbudowywać. Kancelaria odszkodowawcza wywalczyła dla niego wysokie zadośćuczynienie za utratę jego bliskiej osoby w wypadku, co pozwoliło mu na regularne odbywanie terapii z dobrym psychologiem, dzięki czemu ostatecznie poszkodowany stanął na nogi i odbudował swoje życie.

Opis przeżyć wewnętrznych po stracie bliskiej osoby a proces dochodzenia odszkodowania

Opis przeżyć wewnętrznych po stracie bliskiej osoby jest ważną kwestią, jeśli chodzi o uzyskanie zadośćuczynienia od ubezpieczyciela sprawcy wypadku. Towarzystwa te organizują wywiad, który ma na celu ustalenie rzeczywistych przeżyć związanych z poniesioną stratą. Kancelaria może podpisać z Tobą umowę na przyznanie Ci pełnomocnika, który zajmie się sprawą w Twoim imieniu.

Pomoże Ci też przygotować się na ten jakże trudny wywiad środowiskowy, dzięki czemu uzyskasz pieniądze w odpowiedniej kwocie, co pozwoli Ci na prowadzenie na tyle godnego życia, na ile może być ono znośne po takiej tragedii jak śmierć bliskiej osoby.

Kancelarie odszkodowawcze pomagają osobom poszkodowanym odzyskać to, co im się należy

Śmierć bliskiej osoby w wypadku to zawsze straszna tragedia dla jego najbliższych. Ale jeśli twój bliski zginął nie ze swojej winy, to możesz rościć sobie prawa do odpowiedniego odszkodowania i zadośćuczynienia z OC sprawcy wypadku, może to być np. odszkodowanie za śmierć rodzica.

Samodzielne wywalczenie takich świadczeń nie jest proste, bo zazwyczaj chodzi tutaj o duże sumy dla dużej ilości osób, do których grona zalicza się zazwyczaj małżonka/małżonkę lub konkubenta/konkubinę, dzieci, rodziców, dziadków i wnuki osoby zmarłej.

Aby wszyscy poszkodowani mieli szansę na uzyskanie świadczeń, należy zwrócić się do kancelarii odszkodowawczej po pomoc, co nie tylko zapewni możliwie najwyższe szanse na sukces w Twojej sprawie, ale także nie jest płatne z góry. Kancelarie rozliczają się z klientami na zasadzie success fee, czyli opłaty tylko i wyłącznie za wygraną.

Podsumowanie

 • Poczucie winy po stracie bliskiej osoby to naturalny etap żałoby, ale należy uzyskać pomoc od najbliższych lub od psychologa, aby sobie z tym poradzić.
 • Śmierć kogoś bliskiego to straszliwa tragedia, dlatego żałoba jest naturalną reakcją na takie wydarzenie.
 • Twoje przeżycia po stracie osoby bliskiej w wypadku stanowią obiekt zainteresowania ubezpieczycieli, którzy przeprowadzają wywiady środowiskowe z osobami poszkodowanymi, zanim podejmą decyzję o przyznaniu im zadośćuczynienia.
 • Z pomocą kancelarii odszkodowawczej możesz uzyskać odpowiednie świadczenia pośmiertne dla członków rodziny, które mogą Ci choć w jakimś stopniu złagodzić ból po stracie.
 • W wyniku utraty bliskiej osoby może dojść do depresji klinicznej, która wbrew pozorom nie jest aż tak łatwa do odróżnienia od zwykłej, naturalnej żałoby. Istnieją jednak pewne kwestie, które je dzielą, dzięki czemu można odpowiednio zareagować i uzyskać niezbędną pomoc.

Źródła

Kodeks cywilny

Łukasz Adamczyk

Łukasz Adamczyk

Ukończył studia prawnicze 2016 roku na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W latach 2016-2019 odbył aplikację adwokacką przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Poznaniu. W 2020 roku zdał egzamin adwokacki oraz został wpisany na listę adwokatów jako członek Wielkopolskiej Izby Adwokackiej w Poznaniu. Sprawami odszkodowawczymi zajmuje się już od 2016 roku. W 2020 roku założył Kancelarię Adwokacką Adwokat Łukasz Adamczyk.