Urazy kolana mogą być bardzo poważne. Czasami wiążą się z operacjami, które z kolei wiążą się ze sporymi odszkodowaniami. Co jeszcze możesz dostać za uraz kolana? Jaki procent uszczerbku na zdrowiu wiąże się z takimi urazami? Jak uzyskać wszystkie należne Ci w związku z przebytym urazem pieniądze? Odpowiadamy.

Zwichnięcie stawu kolanowego – jak do tego dochodzi?

Nie da się ukryć, że staw kolanowy jest podatny na wszelkiego rodzaju kontuzje. Zwichnięcie stawu kolanowego to bardzo poważny uraz, którego skutki można odczuwać przez wiele lat, a czasami nawet przez całe życie.

Najczęściej do urazu dochodzi podczas uprawiania sportu, ale na ogół czynnikiem prowadzącym do powstawania tego urazu jest nagły i niekontrolowany skręt lub obrót kończyny. Może do tego dojść podczas wypadku komunikacyjnego lub nawet podczas wypadku upadku. W takiej sytuacji może Ci przysługiwać odszkodowanie za poślizgnięcie.

Sprawa prowadzona przez jedną z kancelarii z rankingu

Jedna z kancelarii z naszego rankingu zajmowała się niedawno sprawą kobiety, która doznała skręcenia stawu kolanowego. Sytuacja była o tyle nietypowa, że do powstania urazu doszło na skutek wpadnięcia do dziury na terenie wrocławskiego Dworca Głównego PKP. Dziury są zabezpieczone jedynie lekkimi, metalowymi pokrywkami, które mogą z łatwością się przesunąć, doprowadzając do wpadnięcia nogi dorosłego człowieka do dziury.

Dokładnie tak się stało w przypadku Pani Agnieszki, która nocą przemieszczała się z hotelu na dworzec. Plac nie był odpowiednio oświetlony i kobieta po prostu nie zauważyła, że dziura nie jest odpowiednio zabezpieczona. Jej noga wpadła do środka, przez co poszkodowaną dotknęło skręcenie stawu kolanowego i złamanie kości piszczelowej.

PKP cały czas odmawia złożenia wyjaśnień w tej sprawie i tym samym uniemożliwia ubezpieczycielowi kontynuowanie procesu likwidacji szkody. Cierpi na tym Pani Agnieszka, która boryka się z bólem. Znacząco cofnęła się w kwestii swojej rehabilitacji, a cierpi na czterokończynowe porażenie mózgowe.

Artroskopia kolana – ile procent uszczerbku na zdrowiu?

Po artroskopii kolana może przysługiwać bardzo różny procent uszczerbku na zdrowiu. Wszystko zależy od tego, czym spowodowana była decyzja o przeprowadzeniu artroskopii kolana. Skręcenie kolana nie zawsze musi się wiązać z taką operacją, ale każdy uraz kolana należy traktować poważnie.

Poniżej przedstawiamy wartości procentowego uszczerbku na zdrowiu dla wszelkich możliwych urazów kolana, które przewidziano w obwieszczeniu ministra rodziny, pracy i polityki społecznej w sprawie zasad orzekania o stałym lub długotrwałym uszczerbku na zdrowiu.

 1. Zesztywnienie stawu kolanowego:
 • w pozycji korzystnej funkcjonalnie (0–15°): 30% uszczerbku,
 • przeprost powyżej -10° lub stopień zgięcia powyżej 15°: za każde 4° przysługuje dodatkowo 1% uszczerbku.
 1. Uszkodzenia stawu prowadzące do trwałych ograniczeń jego ruchomości (zalicza się tutaj uszkodzenia więzadłowe, łąkotek, torebkowe, i uszkodzenia kości tworzących staw kolanowy):
 • utrata ruchomości w zakresie 0–40°: 1% uszczerbku za każde 2° ubytku,
 • utrata ruchomości w zakresie 40°–90°: 1% uszczerbku za każde 5° ubytku,
 • utrata ruchomości w zakresie 90°–120°: 1% uszczerbku za każde 10° ubytku.
 1. Skrócenie nogi, zaburzenia osi stawu (szpotawość, koślawość, patologiczna ruchomość), przewlekły stan zapalny, zapalenie ropne, przetoki lub ciała obce: 1–20% uszczerbku, w zależności od stopnia.
 2. Utrata nogi na poziomie stawu kolanowego (z zachowaniem kości udowej): 65% uszczerbku.

Artroskopia stawu kolanowego – przebieg zabiegu

Artroskopia kolana to operacyjna metoda leczenia różnych urazów w stawie kolanowym. Istnieje wiele sytuacji, w których lekarze mogą zdecydować się na zastosowanie właśnie takiej metody leczenia. Mogą to być np. powikłania lub schorzenia po teoretycznie niegroźnym urazie, które powodują blokowanie się stawu, a także uszkodzenia więzadła krzyżowego przedniego. Często lekarze zalecają taką operację również gdy wystąpi reumatoidalne zapalenie stawów lub gdy w stawie znajdują się ciała obce (np. odłamki po wypadku).

artroskopia kolana ile procent uszczerbku na zdrowiu

Jak zatem przebiega taka operacja?

Artroskopię kolana przeprowadza się w większości przypadków bez znieczulenia ogólnego. Zamiast tego lekarze stosują znieczulenie podpajęczynówkowe, czyli od pasa w dół. Dodatkowo na udo zakładana jest opaska uciskowa, aby spowodować niedokrwienie stawu kolanowego. W ten sposób obraz na kamerze nie zostanie zamazany przez ewentualne masywne krwawienie w trakcie operacji.

Lekarze wykonują 2 lub 3 nacięcia (dostępy operacyjne), których średnica nie przekracza 8 mm. Czas trwania artroskopii kolana waha się od 30 minut do 120 minut. Po wykonaniu nacięć staw jest wypełniany roztworem soli fizjologicznej. Następnie lekarz prowadzący wprowadza do jednego z dostępów artroskop, czyli specjalną kamerę, dzięki której może obserwować przebieg operacji. Nagrywany obraz widzi na ekranie monitora. Do dwóch pozostałych otworów wprowadzane są narzędzia chirurgiczne.

Przy pomocy tych narzędzi lekarze mogą na ogół dokonać czynności na 3 różnych elementach stawu kolanowego:

 • łąkotce (usuwanie częściowe lub całościowe, szycie, zespolenie),
 • więzadłach wewnątrz kolana (pełna rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego odszkodowanie, szycie więzadła lub torebki stawowej),
 • chrząstce (rekonstrukcja ubytków lub całej chrząstki).

Artroskopia stawu kolanowego – możliwe powikłania i rekonwalescencja

Ryzyko różnych powikłań po zabiegu artroskopii jest bardzo niskie, ale czasami dochodzi do krwawienia związanego z uszkodzeniem naczyń krwionośnych w stawie kolanowym. W przypadku przeprowadzenia operacji przy nie idealnie sterylnych warunkach może też dojść do zakażenia. Rekonwalescencja zazwyczaj nie jest potrzebna.

Rehabilitacja po artroskopii kolana

Warto zdecydować się na rehabilitację po artroskopii kolana i zacząć ją jak najszybciej, żeby odzyskać sprawność operowanej kończyny. Rehabilitacja służy do rozciągnięcia mięśni i naprawia niestabilność stawu.

Ćwiczenia można zacząć już w pierwszej dobie po operacji, ale ważne jest obciążanie operowanej kończyny w miarę możliwości. W tym celu możesz skorzystać z kul łokciowych podczas poruszania się. Takie obciążanie nogi stosuj przez 2–3 tygodnie, stosuj się do zaleceń specjalisty.

Uszkodzenie łąkotki – odszkodowanie

Łąkotka znajduje się obok chrząstki stawowej. Odszkodowanie za uszkodzenie łąkotki zazwyczaj oznacza orzeczenie trwałego uszczerbku na zdrowiu w granicach 5%. Jest to spowodowane tym, że zazwyczaj leczenie takiego urazu polega jedynie na zszyciu łąkotki, co ostatecznie nie prowadzi do bardzo poważnych dolegliwości. Może się jednak zdarzyć tak, że odszkodowanie będzie wyższe – wszystko zależy od stopnia ograniczenia ruchomości kończyny i od okoliczności zdarzenia.

Usunięcie łąkotki – odszkodowanie

Usunięcie łąkotki wiąże się z koniecznością zastąpienia jej implantem. W przeciwnym razie mogłoby dojść do zwyrodnienia kości udowej i piszczelowej w wyniku ścierania się ich powierzchni.

Odszkodowanie za usunięcie łąkotki może być bardzo wysokie, szczególnie jeśli Twoja praca wymaga od Ciebie sprawności stawu kolanowego.

Czy należy się odszkodowanie po artroskopii stawu kolanowego?

Czy za artroskopię należy się odszkodowanie? Tak, o ile zabieg był podyktowany urazem nabytym wskutek wypadku. Wystarczy, że do zdarzenia doprowadziła osoba trzecia, czyli był spowodowany przyczyną zewnętrzną. Jeśli tak było, to dostaniesz należne Ci odszkodowanie i zadośćuczynienie. Niestety będzie to zaniżona kwota, jeśli nie sięgniesz po profesjonalną pomoc. Innym rodzajem artroskopii jest operacja barku. Możesz wtedy otrzymać odszkodowanie za artroskopię barku.

PZU odszkodowanie za artroskopię kolana

Skręcenie stawu kolanowego – odszkodowanie możesz uzyskać od każdego ubezpieczyciela. Zależy to od tego, w którym towarzystwie był ubezpieczony sprawca w momencie zdarzenia. Uzyskanie całego należnego Ci odszkodowania to niestety trudna kwestia, dlatego warto skorzystać z pomocy kancelarii odszkodowawczej.

Jakie odszkodowanie od PZU za artroskopię kolana?

PZU ma swoją własną tabelę, która precyzuje procentową wartość uszczerbku na zdrowiu. W przypadku wystąpienia urazu kolana ważne będą dla Ciebie te wartości:

 • izolowane uszkodzenie łąkotki, uszkodzenie więzadeł bez niestabilności, dobry stan po operacyjnym leczeniu łąkotek: 1–5% uszczerbku,
 • uszkodzenie aparatu więzadłowego z uszkodzeniem łąkotek lub bez z małą lub średnią niestabilnością prostą, niewielką niestabilnością rotacyjną, leczenie operacyjne struktur stawu z zadowalającym efektem: 1–10%,
 • uszkodzenia aparatu więzadłowego z uszkodzeniem łąkotek lub bez z dużą niestabilnością prostą lub średnią niestabilnością złożoną: 10–25%,
 • duże niestabilności złożone i rotacyjne, znacznie zaburzona oś kończyny: 25–30%.

W przypadku innych uszkodzeń stawu kolanowego (blizny, ciała obce nieoperacyjne, przewlekły stan zapalny, przetoki i inne zmiany): 1–20%.

Kancelarie odszkodowawcze mogą Ci pomóc wywalczyć godne odszkodowanie za zwichnięcie w stawie kolanowym

Jeśli chcesz otrzymać należne Ci odszkodowanie w możliwie najwyższej kwocie, to zgłoś się ze swoją sprawą do jednej z kancelarii z naszego rankingu. Przygotuj dokumentację medyczną i orzeczenie o stopniu długotrwałego uszczerbku na zdrowiu od lekarza-orzecznika.

Jeśli nie masz takich dokumentów, to skontaktuj się z kancelarią – jej pracownicy pomogą Ci je uzyskać. Dowiesz się też, jak wysokie odszkodowanie może Ci przysługiwać za konkretny uraz.

Dlaczego warto? Analiza jest całkowicie darmowa, a kancelarie pobierają opłaty tylko w przypadku wygrania Twojej sprawy. Właśnie dlatego masz pewność, że jej pracownicy dołożą wszelkich starań, aby Twoje odszkodowanie było możliwie najwyższe – to profesjonalna pomoc w uzyskaniu odszkodowania.

Podsumowanie

 • Zadośćuczynienie za doznaną krzywdę po artroskopii kolana może być bardzo wysokie, jeśli skorzystasz z pomocy profesjonalnej kancelarii odszkodowawczej.
 • Artroskopia kolana jest operacją, której zazwyczaj nie towarzyszą żadne powikłania, a blizny pooperacyjne są niewielkie (o średnicy 7–9 mm).
 • Bardzo ważne jest jak najszybsze podjęcie rehabilitacji pod okiem specjalisty, aby zadbać o jak najszybszy powrót do zdrowia.

FAQ

Jakie odszkodowanie za artroskopię kolana?

Wysokość odszkodowania zależy od poniesionych kosztów leczenia, orzeczonego uszczerbku na zdrowiu i od okoliczności zdarzenia, a także wpływu urazu na Twoje życie.

Czy samemu uzyskam należne mi odszkodowanie za zwichnięcie stawu kolanowego?

Tak, ale będzie ono mocno zaniżone. Zwróć się do kancelarii po profesjonalną pomoc w dochodzeniu odszkodowań.

Źródła

Kodeks cywilny

Obwieszczenie w sprawie zasad orzekania o stałym lub długotrwałym uszczerbku na zdrowiu

Tabela trwałego uszczerbku na zdrowiu PZU

Łukasz Adamczyk

Łukasz Adamczyk

Ukończył studia prawnicze 2016 roku na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W latach 2016-2019 odbył aplikację adwokacką przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Poznaniu. W 2020 roku zdał egzamin adwokacki oraz został wpisany na listę adwokatów jako członek Wielkopolskiej Izby Adwokackiej w Poznaniu. Sprawami odszkodowawczymi zajmuje się już od 2016 roku. W 2020 roku założył Kancelarię Adwokacką Adwokat Łukasz Adamczyk.