Karta parkingowa dla niepełnosprawnych może Ci przysługiwać, jeśli masz orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu wyższym niż lekki. Czy dzieci mogą dostać kartę parkingową? Jak uzyskać kartę? Jakie korzyści Ci to przyniesie? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w artykule.
Z tego artykułu dowiesz się
- Czym jest karta parkingowa?
- Jakie uprawnienia zapewnia ta karta?
- Czy warto się o nią starać?
- Komu przysługuje karta parkingowa?
- Jak długo jest ważna?
- Czy parking dla osób z niepełnosprawnościami jest płatny?
- Jak uzyskać kartę parkingową?
- Jak z niej korzystać?
- Co jeszcze możesz uzyskać, jeśli masz orzeczenie o niepełnosprawności?
Parkingowa karta niepełnosprawności – co to?
Karta dla niepełnosprawnych to dokument, który ma im zapewnić różne ułatwienia w ruchu drogowym. Przede wszystkim chodzi o parkowanie w miejscach, które zostały oznaczone tzw. kopertą, a także specjalnym znakiem P-20, który przedstawia osobę na wózku inwalidzkim.
Oczywiście taki piktogram jest pewnym uproszczeniem, ale nie da się ukryć, że spełnia swoją rolę – każdy rozpoznaje ten znak i wie, że nie może zaparkować na takim miejscu, jeśli nie ma karty parkingowej.
Jeśli jesteś osobą niepełnosprawną, ale nie masz karty parkingowej, to być może przysługuje Ci ona, ale nie wiesz o tym. Dlaczego? Ma to związek z czytelnością zapisów w orzeczeniu o niepełnosprawności, a szczególnie wskazań umieszczonych w dolnej części dokumentu. Niestety nie są one proste do zrozumienia, a zatem mogą sprawiać trudności, jeśli chcesz się dowiedzieć, czy należy Ci się karta parkingowa.
Karta niepełnosprawności – uprawnienia
Zanim przejdziemy do kwestii tego, czy należy Ci się karta parkingowa, spójrzmy na to, do czego uprawnia karta parkingowa. Uprawnia ona do:
- parkowania w miejscu oznaczonym znakiem P-20 (koperta),
- niestosowania się do aż 9 znaków drogowych,
- bezpłatnego parkowania w niektórych miastach (jeśli chcesz się dowiedzieć, czy w Twoim mieście istnieje taka możliwość, to sprawdź to w wydziale komunikacji swojego miasta.
Co do samych znaków parkingowych, których nie musisz przestrzegać, to nie jest to takie proste. Pamiętaj o tym, że możesz nie stosować się do jednego z tych 9 znaków, ale musisz to zrobić z zachowaniem należytej ostrożności. Oznacza to, że nie możesz w ten sposób zagrażać bezpieczeństwu ruchu drogowego.
Do jakich znaków nie musisz się stosować?
- B-1 (zakaz ruchu w obu kierunkach),
- B-3 (zakaz wjazdu pojazdów silnikowych, które nie są motocyklami jednośladowymi),
- B-3a (zakaz wjazdu autobusów),
- B-4 (zakaz wjazdu motocykli),
- B-10 (zakaz wjazdu motorowerów),
- B-35 (zakaz postoju),
- B-37 (zakaz postoju w dni nieparzyste),
- B-38 (zakaz postoju w dni parzyste),
- B-39 (strefa ograniczonego postoju).
Jak widzisz, znaki te dotyczą głównie zakazów wjazdu i postoju. Z pewnością możliwość niestosowania się do nich mocno ułatwi Ci codzienne przemieszczanie się na zabiegi rehabilitacyjne czy zakupy.

Czy warto starać się o kartę parkingową?
Tak, zdecydowanie warto, o ile spełniasz odpowiednie wymagania. Oczywiście zdajemy sobie sprawę z tego, że ostateczna decyzja należy do Ciebie. To Ty musisz zadecydować, czy potrzebujesz takiej karty. Być może prowadzisz osiadły tryb życia i np. osoba, która się Tobą opiekuje, robi dla Ciebie zakupy, a rehabilitant(ka) przyjeżdża do Twojego miejsca zamieszkania i tam wykonujecie różne ćwiczenia.
Jeśli tak wygląda Twoja sytuacja, to rzeczywiście możesz nie odczuwać potrzeby posiadania karty parkingowej.
Nie zmienia to jednak faktu, że w przypadku posiadania karty parkingowej dla niepełnosprawnych zyskasz wiele korzyści. Polecamy Ci zatem skorzystać z tej opcji, jeśli masz taką możliwość.

Komu przysługuje karta parkingowa?
Przede wszystkim musisz mieć orzeczenie o stopniu niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym lub znacznym. Przy lekkim stopniu niepełnosprawności nie masz absolutnie żadnych szans na uzyskanie karty parkingowej.
Najważniejszą kwestią jest to, czy masz w swoim orzeczeniu wskazania dotyczące uzyskania karty parkingowej. Dokładny zapis w dokumencie wygląda tak:
“WSKAZANIA DOTYCZĄCE
[...]
9) spełniania przez osobę niepełnosprawną przesłanek określonych w art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r., poz. 1137, z późn. zm.) – spełnia”.
Jakie to są wskazania? Przede wszystkim musisz mieć ograniczone możliwości samodzielnego poruszania. Czynnikiem towarzyszącym mogą być także znacznie ograniczone możliwości samodzielnego funkcjonowania, które wskazują na to, że ktoś powinien się Tobą opiekować i pobierać świadczenie pielęgnacyjne w kwocie 2458 zł miesięcznie.
Upośledzenie narządu ruchu to najbardziej podstawowy czynnik, który umożliwi Ci uzyskanie karty parkingowej. Musisz jednak wiedzieć, że karty parkingowe są również wydawane osobom, które cierpią na choroby narządu wzroku, które uprawniają ich co najmniej do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności.
Możesz też uzyskać kartę, jeśli cierpisz na choroby lub schorzenia neurologiczne. Oczywiście nie każda choroba związana z układem neurologicznym będzie wystarczająca, aby zapewnić Ci możliwość uzyskania karty parkingowej.
A zatem w przypadku umiarkowanego stopnia niepełnosprawności musisz mieć na orzeczeniu jeden z trzech symboli powstania niepełnosprawności:
- 04-O (choroby narządu wzroku),
- 05-R (upośledzenie narządu ruchu),
- 10-N (choroby neurologiczne).
Pamiętaj, że to komisja do spraw orzekania o niepełnosprawności podejmie ostateczną decyzję odnośnie tego, czy wskazania dotyczące karty parkingowej znajdą się w Twoim orzeczeniu. Możesz oczywiście sporządzić odwołanie od orzeczenia o niepełnosprawności, jeśli nie zgadzasz się z decyzją zespołu.
Co ważne, kartę możesz uzyskać także jako rodzic dziecka, które ma w orzeczeniu wskazania do karty parkingowej.
Na jaki okres może przysługiwać karta parkingowa?
Niestety karta parkingowa nie może Ci przysługiwać dożywotnio. Nawet jeśli Twoje orzeczenie o niepełnosprawności zostało Ci przyznane na taki okres. Na ogół karta będzie Ci przysługiwać na czas ważności orzeczenia, ale nie może to być okres dłuższy niż 5 lat od wydania karty parkingowej. Co ważne, nie ma konieczności wydawania nowego orzeczenia o niepełnosprawności – wystarczy, że zwrócisz aktualną kartę parkingową i wyrobisz nową, wszystko w ramach tego samego orzeczenia.
Przykład 1
Masz orzeczenie, które przyznano Ci dożywotnio. Orzeczenie zostało wydane 21 kwietnia 2021 roku. W tym samym dniu została wydana Twoja karta parkingowa. W takiej sytuacji karta będzie ważna do 21 kwietnia 2026 roku.
Przykład 2
Twoje orzeczenie przyznano Ci na 3 lata, a dokładna data jego ważności to 15 marca 2025 roku. Kilka tygodni po wydaniu orzeczenia udało Ci się uzyskać również kartę parkingową. Straci ona ważność w ten sam dzień co orzeczenie, czyli 15 marca 2025 roku.

Czy parking dla niepełnosprawnych jest płatny?
To zależy. W niektórych miejscowościach władze regionalne zdecydowały się na wprowadzenie darmowego parkingu dla osób, które mają karty parkingowe, ale nie jest to regułą.
Jeśli chcesz mieć pewność, to musisz zasięgnąć informacji w wydziale komunikacji w swojej miejscowości. Najpierw sprawdź jednak, czy Twoja miejscowość nie znajduje się na poniższej liście miejscowości:
- Augustów – bezpłatne parkowanie tylko na kopertach, poza kopertami opłata zryczałtowana (dla osób z kartą parkingową),
- Białystok – bezpłatne parkowanie w całym mieście,
- Bielsko-Biała – bezpłatne parkowanie tylko na kopertach,
- Bydgoszcz – bezpłatne parkowanie na kopertach, z identyfikatorem osoby niepełnosprawnej także w strefie płatnego parkowania,
- Bytom – bezpłatne parkowanie tylko na kopertach,
- Częstochowa – bezpłatnie tylko na kopertach, do pozostałych miejsc możesz wykupić abonament parkingowy,
- Elbląg – bezpłatne parkowanie tylko na kopertach,
- Gdańsk – bezpłatne parkowanie tylko na kopertach, dla osób z identyfikatorem N+ w całej strefie,
- Gdynia – tak samo jak w Gdańsku,
- Gliwice – bezpłatne parkowanie tylko na kopertach,
- Grudziądz – bezpłatnie tylko na kopertach i tylko przez pierwsze 3 godziny
- Kalisz – bezpłatne parkowanie tylko na kopertach, z identyfikatorem dla osoby niepełnosprawnej bezpłatne parkowanie w całej strefie,
- Katowice – bezpłatne parkowanie w całej strefie płatnego parkowania,
- Kielce – bezpłatne parkowanie tylko na kopertach, ale z identyfikatorem w całej strefie,
- Konin – bezpłatne parkowanie tylko na kopertach,
- Koszalin – bezpłatne parkowanie tylko na kopertach,
- Kraków – bezpłatne parkowanie tylko na kopertach, możesz wykupić abonament N na resztę miejsc,
- Lublin – bezpłatne parkowanie tylko na kopertach,
- Łódź – bezpłatne parkowanie w całej strefie po wyrobieniu bezpłatnego abonamentu, bez abonamentu tylko na kopertach,
- Olsztyn – bezpłatne parkowanie w całej strefie,
- Poznań – bezpłatne parkowanie tylko na kopertach, na resztę miejsc możesz wykupić abonament,
- Radom – bezpłatne parkowanie tylko na kopertach,
- Słupsk – bezpłatne parkowanie tylko na kopertach,
- Sopot – bezpłatne parkowanie tylko na kopertach,
- Suwałki – bezpłatne parkowanie tylko na kopertach,
- Szczecin – bezpłatne parkowanie tylko na kopertach,
- Świnoujście – bezpłatne parkowanie w całej strefie płatnego parkowania,
- Tarnów – bezpłatne parkowanie tylko na kopertach, możesz wykupić specjalny abonament na resztę miejsc,
- Tomaszów Mazowiecki – bezpłatne parkowanie tylko na kopertach,
- Toruń – bezpłatne parkowanie tylko na kopertach, ale możesz wykupić specjalny abonament na resztę miejsc,
- Warszawa – bezpłatne parkowanie w całej strefie, jeśli masz darmową kartę N+. Bez karty bezpłatne parkowanie tylko na kopertach,
- Wrocław – bezpłatne parkowanie tylko na kopertach (również dla osób niepełnosprawnych o orzeczeniu z kodem R lub N, jeśli nie mają karty parkingowej),
- Zielona Góra – bezpłatne parkowanie w całej strefie płatnego parkowania.
Wniosek o wydanie karty parkingowej – jak uzyskać kartę parkingową?
Wniosek o kartę parkingową dla osoby niepełnosprawnej musisz wypełnić danymi osoby, która ma odpowiednie orzeczenie o niepełnosprawności. Koniecznie przygotuj niezbędne dokumenty, które musisz dołączyć do wniosku:
- prawomocne orzeczenie o niepełnosprawności w formie oryginalnej, ale tylko do wglądu,
- dowód opłaty za wydanie karty parkingowej,
- aktualne zdjęcie osoby, której własnością będzie karta (35mm x 45mm),
- upoważnienie, jeśli chcesz, żeby ktoś odebrał za Ciebie kartę.
Wszystkie te załączniki musisz złożyć wraz z wnioskiem w zespole do spraw orzekania o niepełnosprawności właściwym dla Twojego miejsca zamieszkania. Co ważne, nie musisz stawiać się osobiście w miejscu odbioru karty, jeśli dołączysz do wniosku odpowiednie upoważnienie. Musisz jednak osobiście złożyć sam wniosek – od tej odpowiedzialności nie możesz się uchylić w żaden sposób.
Inną kwestią jest brak możliwości złożenie podpisu na wniosku. Jeśli rzeczywiście nie możesz tego zrobić, to przewodniczący komisji odnotuje to na wniosku
Jeżeli starasz się o kartę parkingową jako pracownik placówki, to musisz mieć odpowiednie upoważnienie do reprezentowania placówki. Dodatkowo musisz też przedstawić do wglądu dowód rejestracyjny pojazdu należącego do placówki, a także oświadczenie o prowadzeniu przez placówkę działalności związanej z rehabilitacją, opieką lub edukacją osób z niepełnosprawnościami.
Odbiór karty parkingowej będzie możliwy w terminie, który zespół wskaże w decyzji odnośnie Twojego. Co ważne, informację zwrotną otrzymasz w ciągu 30 dni kalendarzowych od złożenia wniosku.
Jak korzystać z karty parkingowej?
Kartę musisz umieścić w przedniej części pojazdu, w widocznym miejscu pod szybą. Koniecznie zrób to tak, aby były widoczne zabezpieczenia karty, które znajdują się na jej rewersie, pod danymi organu wydającego. Jeżeli Twój pojazd nie ma przedniej szyby, to kartę musisz umieścić w innym dobrze widocznym miejscu w przedniej części pojazdu.
Co jeszcze możesz uzyskać jako osoba z niepełnosprawnością?
Legitymujesz się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności lub masz orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, ale ze wskazaniami dotyczącymi konieczności sprawowania stałej lub długotrwałej opieki?
Jeśli tak, to możemy uzyskać świadczenie pielęgnacyjne w kwocie 2458 zł miesięcznie dla osoby, która się Tobą opiekuje! Jeśli jesteś osobą po ukończeniu 25. roku życia, to uzyskanie tej należności będzie bardzo trudne, ale nasi eksperci bardzo dobrze znają tę gałąź prawa i mogą Ci pomóc.
Możesz też skorzystać z dofinansowania do wózka inwalidzkiego, jeśli uzyskasz odpowiednie zalecenia od lekarza.

Podsumowanie
- Karta parkingowa przysługuje osobom, które mają wskazania do jej wydania w swoim orzeczeniu o niepełnosprawności.
- Twoja karta będzie ważna, dopóki ważne będzie Twoje orzeczenie, ale nie może to być okres dłuższy niż 5 lat.
- Karta uprawnia Cię nie tylko do parkowania na tzw. kopercie, ale także do niestosowania się do kilku znaków drogowych związanych z parkowaniem i zakazem ruchu.
- Musisz złożyć odpowiedni wniosek w zespole do spraw orzekania o niepełnosprawności, jeśli chcesz uzyskać kartę parkingową dla osób niepełnosprawnych.
Źródła
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20140000870/O/D20140870.pdf
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19971230776/U/D19970776Lj.pdf
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19970980602/U/D19970602Lj.pdf
https://niepelnosprawni.gov.pl/p,95,karta-parkingowa