Odszkodowanie za artroskopię barku może Ci się należeć, jeśli wypadek został spowodowany przez osobę trzecią. Z jakiej polisy możesz dostać wtedy odszkodowanie? Jak uzyskać takie odszkodowanie? Jaką kwotę możesz uzyskać? Dowiesz się tego z naszego artykułu.

Artroskopia barku – odszkodowanie za operację czy za uraz?

Uraz barku może być na tyle poważny, że lekarze zdecydują się na przeprowadzenie artroskopii. Jest to stosunkowo bezpieczna i małoinwazyjna operacja.

Odszkodowanie, które możesz uzyskać, dotyczy bezpośrednio urazu, a nie faktu przejścia operacji. Oczywiście za samą operację możesz otrzymać zwrot kosztów, jeśli była przeprowadzona w prywatnej klinice, a Ty udowodnisz, że było to zasadne (np. termin takiej operacji w ramach NFZ był bardzo odległy).

Artroskopia stawu barkowego – ile można dostać?

Wysokość odszkodowania za uraz barku jest zależna od wielu różnych czynników. Bardzo ważne są okoliczności wypadku i wpływ urazu na Twoje funkcjonowanie w codziennym życiu. Ubezpieczyciele i sądy w dużej mierze kierują się jednak orzeczonym długotrwałym lub trwałym uszczerbkiem na zdrowiu.

Długotrwały uszczerbek powoduje upośledzenie czynności organizmu z szansą na odzyskanie chociaż częściowej sprawności po okresie minimum 6 miesięcy. Trwały uszczerbek oznacza brak pozytywnych rokowań na przyszłość.

Obwieszczenie ministra w sprawie zasad orzekania o uszczerbku na zdrowiu przewiduje następujące wartości procentowe długotrwałego uszczerbku na zdrowiu dla urazów barku:

1. Przewlekłe zmiany w stawie barkowym: 5–30%.

2. Zastarzałe zwichnięcie stawu barkowego: 15–30%.

3. Nawykowe zwichnięcie barku: 20% na ręce asystującej, 25% na ręce dominującej.

4. Staw cepowy spowodowany ubytkami kości ramiennej: 20–40%.

5. Zesztywnienie stawu barkowego:

 • w ustawieniu czynnościowo niekorzystnym: 35% ręka asystująca, 40% ręka dominująca,
 • w ustawieniu czynnościowo korzystnym: 15–35%.

6. Przykurcz stawu barkowego: 5–15%.

7. Powikłania przy uszkodzeniach barku zwiększają uszczerbek o wartość od 5 do 35%.

Wartości uszczerbku za uraz barku są w większości przypadków wyższe niż odszkodowanie za artroskopię kolana, ale nie jest to regułą. Niektóre urazy kolana są na tyle poważne, że mogą zapewnić wyższy uszczerbek.

Artroskopia barku – odszkodowanie PZU

PZU udostępnia swoją własną tabelę uszczerbku na zdrowiu. Dla urazów barku przewidziane są w niej następujące wartości procentowego uszczerbku na zdrowiu:

 1. Uszkodzenie stawu barkowego (zwichnięcie, złamanie głowy, skręcenie):
 • miernego stopnia: 1–10%,
 • średniego stopnia: 5–20%,
 • dużego stopnia: 15–30%.
 1. Zestarzałe zwichnięcie stawu barkowego: 15–35%.
 1. Nawykowe zwichnięcie:
 • po leczeniu operacyjnym: 5–25%
 • leczone bezoperacyjnie: 20% ręka asystująca, 25% ręka dominująca.
 1. Staw cepowy z powodu ubytków kości: 20–40%.
 1. Zesztywnienie stawu barkowego:
 • w ustawieniu niekorzystnym czynnościowo: 35% ręka asystująca, 40% ręka dominująca,
 • w ustawieniu korzystnym czynnościowo: 15–35%.
 1. Bliznowaty przykurcz stawu: wedle punktu 1. lub 5., w zależności od zaburzeń czynności.
 2. Powikłania przy uszkodzeniach barku zwiększają uszczerbek o wartość od 1 do 35%.

Artroskopia barku – odszkodowanie z ZUS

Możesz otrzymać jednorazowe odszkodowanie z ZUS, ale wymaga to wypadku przy pracy. Wysokość tego odszkodowania od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych to 20% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za każdy procent długotrwałego lub trwałego uszczerbku na zdrowiu.

ZUS będzie od Ciebie wymagać niezdolności do pracy. W przeciwnym wypadku nie dostaniesz odszkodowania. Wymagane jest też ubezpieczenie wypadkowe. Jeśli zaś idzie o kwestię wysokości tego jednorazowego odszkodowania, to przeciętne miesięczne wynagrodzenie dotyczy ogólnego wynagrodzenia w państwie za poprzedni rok.

Pamiętaj, że w przypadku wypadku w pracy spowodowanego przez przyczynę zewnętrzną może Ci przysługiwać także odszkodowanie z OC sprawcy!

Jak wygląda zabieg artroskopii barku?

Do wykonania artroskopii stawu barkowego potrzebne są drobne narzędzia chirurgiczne i artroskop, od którego wywodzi się nazwa tej operacji. Jest to urządzenie, które wprowadza się do wnętrza stawu przez małe otwory o średnicy nie większej niż 8 mm. W ten sposób może ono przekazywać obraz na ekran monitora, dzięki czemu lekarz prowadzący operację ma lepszy pogląd na aktualną sytuację.

Podczas wykonywania artroskopii bardzo ważne jest ustabilizowanie barku, aby nie doszło do uszkodzenia naczyń krwionośnych. Operacja barku jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Cały proces zajmuje około 2 godziny.

artroskopia barku

Ile L4 po artroskopii barku?

Powrót do pełnej sprawności po takim zabiegu zajmuje zazwyczaj około 2 miesiące, ale w niektórych przypadkach ten okres może się wydłużyć nawet do 6 miesięcy. Sam staw powinien być unieruchomiony przez około 2 tygodnie po operacji. Ile zwolnienia można zatem otrzymać? To zależy od decyzji lekarza i od Twojej determinacji podczas rehabilitacji.

Jak wygląda rehabilitacja po artroskopii barku?

Rehabilitacja barku jest bardzo istotna. Możesz ją rozpocząć już po tygodniu od operacji, jeśli fizjoterapeuta Ci na to pozwoli. Początkowo istotne będą ćwiczenia pobudzające stymulację nerwowo-mięśniową i elastyczność tkanek miękkich. Rehabilitacja może trwać krócej lub dłużej, a jest to uzależnione w dużej mierze od rozległości operowanego urazu.

Odszkodowanie za artroskopię barku z OC sprawcy

Możesz uzyskać odszkodowanie z OC sprawcy za uraz stawu barkowego. Jeśli konieczna była artroskopia, to powinno ono być dosyć wysokie. Problem polega na tym, że ubezpieczyciele zaniżają odszkodowania. Potrzebujesz zatem profesjonalnej pomocy, aby uzyskać taką kwotę, jaka Ci się należy zgodnie z prawem.

Kancelarie odszkodowawcze mogą Ci pomóc uzyskać odszkodowanie

Jeśli chcesz otrzymać maksymalnie wysoką kwotę, to zgłoś się do jednej z kancelarii odszkodowawczych z naszego rankingu. Każda z nich zagwarantuje Ci bezpłatną analizę sprawy – bez żadnych zobowiązań i późniejszą pomoc w uzyskaniu odszkodowania. Nie musisz też opłacać ich usług z własnej kieszeni, bo każda z kancelarii z rankingu pobiera wynagrodzenia na zasadzie success fee, czyli opłaty tylko i wyłącznie za sukces.

Podsumowanie

 • Zadośćuczynienie i odszkodowanie za artroskopię barku przysługuje za doznany uraz.
 • Możliwie najwyższe odszkodowanie uzyskasz tylko z pomocą kancelarii odszkodowawczej.
 • Artroskopia to małoinwazyjna operacja, dlatego rehabilitację można rozpocząć już po kilku dniach po jej zakończeniu. Sama operacja trwa też tylko 2 godziny.

FAQ

Jak spać po artroskopii barku?

Podczas spania na boku należy leżeć na zdrowym ramieniu. W przypadku spania na plecach nie trzeba stosować się do żadnych specjalnych zaleceń.

Jak długo utrzymuje się ból po artroskopii barku?

Ból po operacji barku może się utrzymywać przez wiele dni, ale nie jest to regułą.

Źródła

Obwieszczenie w sprawie zasad orzekania o stałym lub długotrwałym uszczerbku na zdrowiu

Tabela trwałego uszczerbku na zdrowiu PZU

Kodeks cywilny

Łukasz Adamczyk

Łukasz Adamczyk

Ukończył studia prawnicze 2016 roku na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W latach 2016-2019 odbył aplikację adwokacką przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Poznaniu. W 2020 roku zdał egzamin adwokacki oraz został wpisany na listę adwokatów jako członek Wielkopolskiej Izby Adwokackiej w Poznaniu. Sprawami odszkodowawczymi zajmuje się już od 2016 roku. W 2020 roku założył Kancelarię Adwokacką Adwokat Łukasz Adamczyk.